Dalej...

Zadanie: Sposoby na stres

Stres jest częścią życia każdego człowieka. Nie da się go pozbyć lub uniknąć. Do pewnego stopnia jest nam potrzebny, bo mobilizuje do działania. Jeżeli trwa długo i nas przytłacza, to prowadzi do problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń zdrowia psychicznego. Dlatego warto nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Najlepiej sprawdzają się aktywne sposoby, nie zaś unikanie sytuacji stresujących.

Zaczynamy! Powrót

Adam jest nowym uczniem w klasie. Wcześniej mieszkał w innym mieście i czuje się w nowej szkole obco. Swoich przyjaciół zostawił w mieście, z którego wyjechał. Na lekcji matematyki okazało się, że ma bardzo duże zaległości. Mimo że nauczycielka pytała, czy wszyscy zrozumieli temat, nie zgłosił swojego problemu. Nie wie, jak sobie poradzi, szczególnie że już zostały zapowiedziane kartkówki i sprawdziany. Codziennie rano boli go brzuch.

Co może pomóc Adamowi poradzić sobie ze stresem w opisanej poniżej sytuacji?

Wybierz trzy sposoby, które mógłby wykorzystać i sprawdź.

 • Unikanie lekcji matematyki
 • Unikanie szkoły
 • Porozmawianie z nauczycielką o zaległościach
 • Zwrócenie się do rodziców z prośbą o znalezienie korepetycji
 • Zwrócenie się o pomoc w nauce do kolegów/koleżanek w klasie
 • Podjęcie próby samodzielnego uczenia się
 • Rozmowa z przyjaciółmi o swoich problemach
 • Rozmowa z rodzicami o swoich problemach
 • Spotkanie z pedagogiem/psychologiem
 • Regularna aktywność fizyczna lub sportowa
 • Słuchanie ulubionej muzyki
 • Wykonywanie ćwiczeń oddechowych
Sprawdź

Musisz zaznaczyć dokładnie 3 odpowiedzi

To nie jest najlepszy pomysł. Unikanie problemu tylko pogorszy sytuację Adama.

Świetnie. Proponujesz Adamowi trzy różne i aktywne sposoby na poradzenie sobie ze stresem. Zrobi krok w kierunku rozwiązania problemu. Będzie mu łatwiej opanować emocje dzięki temu, że z kimś o tym porozmawia i zrobi coś, co pomoże mu pozbyć się napięcia.

Świetnie. Proponujesz Adamowi aktywne sposoby na poradzenie sobie ze stresem. Zrobi duży krok w kierunku nadrobienia zaległości. Będzie mu łatwiej opanować emocje dzięki temu, że z kimś o tym porozmawia. Mógłby również poszukać aktywności, która pomagałaby mu na co dzień obniżać napięcie, np. ćwiczenia relaksacyjne.

Adam potrzebuje aktywnych i zróżnicowanych sposobów na poradzenie sobie ze stresem. Musi stawić temu czoła i zrobić coś, żeby to rozwiązać i zająć się swoimi emocjami oraz przeżywanym napięciem. Spróbuj jeszcze raz.

Poczytaj na ten temat...

 1. E-papierosy

  W twoim otoczeniu niewiele osób pali tradycyjne papierosy, ale dość często zdarza się, że sięgają po e-papierosy? A może sam lub sama z nich korzystasz? Dowiedz się, co wiemy o ich wpływie na twoje zdrowie.

 2. Czym są ataki paniki i jak na nie reagować?

  Uczucie panicznego lęku odnosi się do przeżywania silnego lęku , z którym człowiek nie daje sobie rady. Ataki paniki należą do kategorii zaburzeń lękowych. Fachowa nazwa tego zaburzenia to zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego.

 3. Jak radzić sobie z presją?

  Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.

 4. Podejmowanie decyzji i dorastanie

  Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.