Dalej...

Zadanie: Sposoby na stres

Stres jest częścią życia każdego człowieka. Nie da się go pozbyć lub uniknąć. Do pewnego stopnia jest nam potrzebny, bo mobilizuje do działania. Jeżeli trwa długo i nas przytłacza, to prowadzi do problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń zdrowia psychicznego. Dlatego warto nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Najlepiej sprawdzają się aktywne sposoby, nie zaś unikanie sytuacji stresujących.

Zaczynamy! Powrót

Adam jest nowym uczniem w klasie. Wcześniej mieszkał w innym mieście i czuje się w nowej szkole obco. Swoich przyjaciół zostawił w mieście, z którego wyjechał. Na lekcji matematyki okazało się, że ma bardzo duże zaległości. Mimo że nauczycielka pytała, czy wszyscy zrozumieli temat, nie zgłosił swojego problemu. Nie wie, jak sobie poradzi, szczególnie że już zostały zapowiedziane kartkówki i sprawdziany. Codziennie rano boli go brzuch.

Co może pomóc Adamowi poradzić sobie ze stresem w opisanej poniżej sytuacji?

Wybierz trzy sposoby, które mógłby wykorzystać i sprawdź.

 • Unikanie lekcji matematyki
 • Unikanie szkoły
 • Porozmawianie z nauczycielką o zaległościach
 • Zwrócenie się do rodziców z prośbą o znalezienie korepetycji
 • Zwrócenie się o pomoc w nauce do kolegów/koleżanek w klasie
 • Podjęcie próby samodzielnego uczenia się
 • Rozmowa z przyjaciółmi o swoich problemach
 • Rozmowa z rodzicami o swoich problemach
 • Spotkanie z pedagogiem/psychologiem
 • Regularna aktywność fizyczna lub sportowa
 • Słuchanie ulubionej muzyki
 • Wykonywanie ćwiczeń oddechowych
Sprawdź

Musisz zaznaczyć dokładnie 3 odpowiedzi

To nie jest najlepszy pomysł. Unikanie problemu tylko pogorszy sytuację Adama.

Świetnie. Proponujesz Adamowi trzy różne i aktywne sposoby na poradzenie sobie ze stresem. Zrobi krok w kierunku rozwiązania problemu. Będzie mu łatwiej opanować emocje dzięki temu, że z kimś o tym porozmawia i zrobi coś, co pomoże mu pozbyć się napięcia.

Świetnie. Proponujesz Adamowi aktywne sposoby na poradzenie sobie ze stresem. Zrobi duży krok w kierunku nadrobienia zaległości. Będzie mu łatwiej opanować emocje dzięki temu, że z kimś o tym porozmawia. Mógłby również poszukać aktywności, która pomagałaby mu na co dzień obniżać napięcie, np. ćwiczenia relaksacyjne.

Adam potrzebuje aktywnych i zróżnicowanych sposobów na poradzenie sobie ze stresem. Musi stawić temu czoła i zrobić coś, żeby to rozwiązać i zająć się swoimi emocjami oraz przeżywanym napięciem. Spróbuj jeszcze raz.

Poczytaj na ten temat...

 1. Alkohol a media społecznościowe

  O szkodliwości picia alkoholu każdy z nas słyszał z pewnością wielokrotnie. Mówi się o tym głośno. Coraz więcej badań potwierdza, że alkohol zakłóca rozwój mózgu w okresie dorastania. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, jak i co media społecznościowe mówią o alkoholu.

 2. Jak poradzić sobie z agresją?

  Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

 3. Jak rozwijać w sobie asertywność?

  Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.

 4. Jak możesz poradzić sobie z własną złością i agresją? Model radzenia sobie

  Dobra wiadomość jest taka, że z agresją można sobie poradzić. Zacznijmy od tego, że zwykle wyzwala ją złość.