Dalej...

Najnowsze wpisy

  1. Jak radzić sobie z presją?

    Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.

  2. Podejmowanie decyzji i dorastanie

    Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.

  3. Jak poradzić sobie z agresją?

    Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

  4. Jak rozwijać w sobie asertywność?

    Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.

  5. Jak możesz poradzić sobie z własną złością i agresją? Model radzenia sobie

    Dobra wiadomość jest taka, że z agresją można sobie poradzić. Zacznijmy od tego, że zwykle wyzwala ją złość.

  6. Jak możesz poradzić sobie ze swoją złością i agresją? Wprowadzenie

    Zdarzyło Ci się powiedzieć komuś coś złośliwego czy przykrego albo zniszczyć komuś coś ze złości? Czy przyszło Ci do głowy, że to przejaw agresji?

  7. Jak skutecznie poradzić sobie z nadmiernym napięciem?

    Jest kilka zasad, które warto wprowadzić do swojego życia, aby łatwiej radzić sobie ze stresem. Po pierwsze, pamiętaj o codziennym odpoczynku. Chcemy więcej, lepiej i szybciej, ale organizm musi się zregenerować.

  8. Jak rozpoznać, czy stresuję się za bardzo?

    Stres jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Są jednak momenty, kiedy jest zbyt uciążliwy, a poczucie napięcia staje się trudne do zniesienia. Najczęściej jest ono spowodowane właśnie nadmiernym stresem.

  9. Czy emocje są tylko dla dziewczyn?

    „Chłopaki nie płaczą”, „Mażesz się jak baba”, „Złość piękności szkodzi” lub „Uśmiechnij się!” – z pewnością wiele razy miałeś/aś okazję usłyszeć podobne powiedzonka. Nawet dziś, w dobie równouprawnienia, niektórzy uważają takie teksty za niewinne, nie tylko w Polsce.

  10. Jak radzić sobie z emocjami?

    Z pewnością codziennie szukasz w Internecie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Wiesz, że jesteś kilka kliknięć od znalezienia pięciu sposobów na przetłuszczającą się cerę albo dziecięciu rad o skutecznej nauce chemii organicznej.

  11. Po co nam trudne emocje?

    Lęk, gniew, zazdrość, smutek – żadna z tych emocji nie kojarzy się dobrze. Możliwe, że gdybyś tylko mógł/mogła, wymazał(a)byś je ze swojej palety odczuć. Tylko czy bez nich rzeczywiście żyłoby się lepiej?

  12. Co pomaga w budowaniu relacji?

    Nawet, jeśli jesteś mistrzem/mistrzynią samorozwoju, masz świetną relację ze sobą i czujesz się wyśmienicie we własnym towarzystwie, to jak każdy człowiek, potrzebujesz relacji z innymi ludźmi. Choćbyś był/była najbardziej niezależną i samodzielną jednostką, wzrastasz dzięki bliskim relacjom z drugim człowiekiem, takim jak związki romantyczne i przyjaźnie. Jak należy je budować? O czym warto pamiętać?

  13. Jak pracować nad samooceną?

    Dobrze jest rozumieć, czym właściwie jest samoocena. To uogólnione przekonanie dotyczące nas samych, oparte na różnych doświadczeniach i przekonaniach. Nie rodzimy się z „gotową” samooceną – jest ona kształtowana od najmłodszych lat, przez całe życie. Najpierw przez rodziców, a później, gdy nie jesteśmy już małymi dziećmi, także przez nas.