Jak radzić sobie z presją?
Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.
Poradzenie sobie z presją bywa naprawdę trudne, szczególnie jeśli brakuje danej osobie wiary w siebie i asertywności.
Większa podatność na presję
Dorastanie to czas, kiedy próbujemy zrozumieć, kim jesteśmy. Uważnie śledzimy, co robią koledzy i koleżanki. Pewnie ty również chcesz mieć swoją paczkę przyjaciół i znajomych, czuć akceptację i szacunek. W sposób naturalny próbujemy to zdobyć naśladując innych. W tym okresie możesz być bardziej więc podatna/podatny na dobre i złe wpływy rówieśników. Zdarza się, że chcąc uniknąć odrzucenia czy wyśmiania możesz zachować się wbrew sobie, nawet jeżeli wiąże się to z podejmowaniem niepotrzebnego ryzyka. Pewność siebie, świadomość swoich granic, praw czy wartości z pewnością pomaga w radzeniu sobie z niechcianą presją otoczenia. Więcej o asertywności przeczytasz tutaj.
Jak poradzić sobie z bezpośrednią presją?
Istnieje parę sposobów reagowania, które możesz przetestować:
- Metoda zdartej płyty, która w praktyce oznacza powtarzanie tego samego stanowiska przy użyciu tych samych lub podobnych słów: „Nie pójdę z wami do tego pustostanu”, „Nie mam ochoty iść zwiedzać tej rudery”, „Uważam, że to niebezpieczne i nie chcę tam iść”. Robisz to tak długo, aż druga strona zrozumie, że nie jesteś zainteresowana/y tym, do czego chcą cię przekonać.
- Asertywny komunikat typu FUP, który zakłada, że najpierw mówisz o Faktach – „Przechadzka po pustostanie jest niebezpieczna”, potem o swoich Uczuciach – „Boję się, że coś się może stać”, a na końcu wyrażasz Prośbę/apel do drugiej strony o zaprzestanie namawiania – „Nie namawiajcie mnie już do tego”.
- Zdarta płyta i FUP. Możesz także połączyć te dwa sposoby ze sobą. Najpierw informujesz o swojej decyzji, np. „Nie napiję się z wami”. Powtarzasz to kilka razy. Kiedy to nie pomaga, używasz FUP zaczynając „Nie piję alkoholu”, potem „Denerwuje mnie, kiedy tak naciskacie na mnie”, na końcu możesz zaapelować o uszanowanie swojej decyzji „Chcę, żebyście potraktowali to serio”.
Jeżeli masz wątpliwości, co zrobić, daj sobie chwilę czasu na przemyślenie. Najlepiej jest wtedy porozmawiać z kimś, komu ufasz i o kim wiesz, że zależy mu na twoim dobru. Nie masz z kim porozmawiać? Możesz sam/sama zadać sobie pomocne pytania. Starasz się wówczas dać sobie chwilę czasu na przemyślenie argumentów za i przeciw. W ten sposób unikasz impulsywnej decyzji. Pomocne są w takiej sytuacji pytania w rodzaju:
Dlaczego chcę to zrobić?
- Co mi to da?
- Jak będę się z tym czuć potem: jutro? Za tydzień? Za miesiąc?
- Co pomyśli o tym osoba, na której mi zależy?
- Jakie mogą być tego skutki?
Każda z wymienionych metod, żeby była skuteczna, wymaga ćwiczeń i cierpliwości. Nie zrażaj się tym, że coś ci od razu nie wyjdzie. To jak z uczeniem się nowej umiejętności. Na początku zwykle jest trudno, ale z czasem człowiek nabiera wprawy i pewności.
Podobne wpisy
Podejmowanie decyzji i dorastanie
Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.
Jak poradzić sobie z agresją?
Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.
Jak rozwijać w sobie asertywność?
Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.
Jak możesz poradzić sobie z własną złością i agresją? Model radzenia sobie
Dobra wiadomość jest taka, że z agresją można sobie poradzić. Zacznijmy od tego, że zwykle wyzwala ją złość.