Dalej...

Powrót

Jak radzić sobie z presją?

Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.

Czytaj dalej...

Poradzenie sobie z presją bywa naprawdę trudne, szczególnie jeśli brakuje danej osobie wiary w siebie i asertywności.

Większa podatność na presję

Dorastanie to czas, kiedy próbujemy zrozumieć, kim jesteśmy. Uważnie śledzimy, co robią koledzy i koleżanki. Pewnie ty również chcesz mieć swoją paczkę przyjaciół i znajomych, czuć akceptację i szacunek. W sposób naturalny próbujemy to zdobyć naśladując innych. W tym okresie możesz być bardziej więc podatna/podatny na dobre i złe wpływy rówieśników. Zdarza się, że chcąc uniknąć odrzucenia czy wyśmiania możesz zachować się wbrew sobie, nawet jeżeli wiąże się to z podejmowaniem niepotrzebnego ryzyka. Pewność siebie, świadomość swoich granic, praw czy wartości z pewnością pomaga w radzeniu sobie z niechcianą presją otoczenia. Więcej o asertywności przeczytasz tutaj.

Jak poradzić sobie z bezpośrednią presją?

Istnieje parę sposobów reagowania, które możesz przetestować:

 • Metoda zdartej płyty, która w praktyce oznacza powtarzanie tego samego stanowiska przy użyciu tych samych lub podobnych słów: „Nie pójdę z wami do tego pustostanu”, „Nie mam ochoty iść zwiedzać tej rudery”, „Uważam, że to niebezpieczne i nie chcę tam iść”. Robisz to tak długo, aż druga strona zrozumie, że nie jesteś zainteresowana/y tym, do czego chcą cię przekonać.
 • Asertywny komunikat typu FUP, który zakłada, że najpierw mówisz o Faktach – „Przechadzka po pustostanie jest niebezpieczna”, potem o swoich Uczuciach – „Boję się, że coś się może stać”, a na końcu wyrażasz Prośbę/apel do drugiej strony o zaprzestanie namawiania – „Nie namawiajcie mnie już do tego”.
 • Zdarta płyta i FUP. Możesz także połączyć te dwa sposoby ze sobą. Najpierw informujesz o swojej decyzji, np. „Nie napiję się z wami”. Powtarzasz to kilka razy. Kiedy to nie pomaga, używasz FUP zaczynając „Nie piję alkoholu”, potem „Denerwuje mnie, kiedy tak naciskacie na mnie”, na końcu możesz zaapelować o uszanowanie swojej decyzji „Chcę, żebyście potraktowali to serio”.

Jeżeli masz wątpliwości, co zrobić, daj sobie chwilę czasu na przemyślenie. Najlepiej jest wtedy porozmawiać z kimś, komu ufasz i o kim wiesz, że zależy mu na twoim dobru. Nie masz z kim porozmawiać? Możesz sam/sama zadać sobie pomocne pytania. Starasz się wówczas dać sobie chwilę czasu na przemyślenie argumentów za i przeciw. W ten sposób unikasz impulsywnej decyzji. Pomocne są w takiej sytuacji pytania w rodzaju:

Dlaczego chcę to zrobić?

 • Co mi to da?
 • Jak będę się z tym czuć potem: jutro? Za tydzień? Za miesiąc?
 • Co pomyśli o tym osoba, na której mi zależy?
 • Jakie mogą być tego skutki?

Każda z wymienionych metod, żeby była skuteczna, wymaga ćwiczeń i cierpliwości. Nie zrażaj się tym, że coś ci od razu nie wyjdzie. To jak z uczeniem się nowej umiejętności. Na początku zwykle jest trudno, ale z czasem człowiek nabiera wprawy i pewności.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

 1. Podejmowanie decyzji i dorastanie

  Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.

 2. Jak poradzić sobie z agresją?

  Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

 3. Jak rozwijać w sobie asertywność?

  Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.

 4. Jak możesz poradzić sobie z własną złością i agresją? Model radzenia sobie

  Dobra wiadomość jest taka, że z agresją można sobie poradzić. Zacznijmy od tego, że zwykle wyzwala ją złość.