E-papierosy
W twoim otoczeniu niewiele osób pali tradycyjne papierosy, ale dość często zdarza się, że sięgają po e-papierosy? A może sam lub sama z nich korzystasz? Dowiedz się, co wiemy o ich wpływie na twoje zdrowie.
Jak działają e-papierosy?
Papierosy elektroniczne wytwarzają aerozol zawierający nikotynę. Powstaje on w wyniku podgrzewania w urządzeniu (zwanym waporyzatorem) płynu do temperatury 150–180 stopni Celsjusza lub tytoniu do ponad 300 stopni Celsjusza. E-papierosy z liquidem „wzbogacone” są o różne substancje smakowe i zapachowe, a aerozol wdychany przez użytkownika ma imitować smak tradycyjnych papierosów. Oszacowanie ilości substancji, które przedostają się w ten sposób do organizmu, jest trudne, bo zależy to od temperatury, do której podgrzewany jest liquid. Wraz z wysokością temperatury zwiększa się stężenie substancji. Podobnie jak palenie papierosów tradycyjnych e-papierosy zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, układu oddechowego czy chorób nowotworowych. Używanie ich w młodym wieku może wykształcać większą podatność na uzależnienie od nikotyny w przyszłości.
Nikotyna – co o niej wiemy?
Należy zacząć od przypomnienia, że nikotyna jest substancją silnie toksyczną. Jej działanie porównuje się do działania heroiny i kokainy, jest też często dodawana do środków owadobójczych. Nikotyna to neurotoksyna, której szkodliwość zależy od dawki – w małych ilościach pobudza, a w większych (dla osoby niepalącej to np. 2–3 mocne papierosy palone jeden za drugim) upośledza pracę organizmu. Przedawkowanie nikotyny powoduje utratę przytomności i drgawki, w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. To właśnie przede wszystkim nikotyna, a nie substancje smoliste zawarte w papierosach, jest odpowiedzialna za zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, zakrzepicy żylnej oraz miażdżycy. Kolejnym ryzykiem, które wiąże się z używaniem nikotyny, jest uzależnienie. W okresie dorastania uzależnienie od nikotyny może rozwinąć się szybciej niż u osoby dorosłej. Z tego względu rzekoma nieszkodliwość e-papierosów jest mitem. Dym papierosowy zawiera ponad 50 związków o działaniu rakotwórczym, w tym 9 o udowodnionym, najbardziej szkodliwym działaniu dla człowieka. W aerozolu spalanym w urządzeniu elektrycznym występują 3 związki rakotwórcze, w tym jeden o wysokim potencjale szkodliwości.
Skład liquidów i dodatki do tytoniu
Areozol powstający w wyniku podgrzewania liquidów w e-papierosach standardowo jest mieszanką glikolu propylenowego, gliceryny i nikotyny oraz substancji smakowych i zapachowych. Może jednak zawierać domieszki innych szkodliwych substancji chemicznych.
Podgrzewacze tytoniu działają na podobnej zasadzie co e-papierosy, ale tytoń wraz z nikotyną oraz innymi szkodliwymi substancjami podgrzewany jest do wysokiej temperatury. Dlatego pomimo braku spalania, jak w przypadku zwykłych papierosów, w aerozolu generowanym przez te urządzenia zawarte są substancje szkodliwe i rakotwórcze.
Trzeba podkreślić, że zarówno e-papierosy, jak i podgrzewacze tytoniu są obecne na rynku stosunkowo niedługo. E-papierosy zyskały popularność w 2006 roku, a wymyślone zostały jako odpowiedź przemysłu tytoniowego na radykalną zmianę postaw społecznych i odchodzenie od tradycyjnych papierosów. Z kolei podgrzewacze tytoniu „testuje się” jeszcze krócej, bo od 2014 roku. W obu przypadkach to bardzo mało czasu na staranne badania naukowe w branży, która bardzo chroni swoje sekrety.
Używanie e-papierosów miało do tej pory opinię mniej szkodliwego zachowania niż palenie tytoniu w formie tradycyjnych papierosów. E-palenie z pewnością nie jest bezpieczne dla zdrowia. Nie tylko dla użytkowników, ale i tzw. biernych palaczy – osób z otoczenia. Wydawanie pieniędzy na produkty, które wytwarzają substancje toksyczne i rakotwórcze, to zdecydowanie nierozsądny pomysł. Zastanów się, może jednak wolisz kupić coś innego?
Podobne wpisy
Co ryzykujesz, kiedy pijesz „energetyki”?
Napoje energetyczne są niekorzystne dla zdrowia. Badania dowodzą, że częste picie napojów energetycznych słodzonych cukrem wiąże się z chorobami serca, cukrzycą typu 2 i zaburzeniami pracy nerek. Napoje energetyczne zawierają około 110 kalorii na 250 ml napoju.
Czym są zachowania ryzykowne młodzieży?
Zachowania ryzykowne od wielu lat przykuwają uwagę badaczy zajmujących się problemami młodzieży. Doczekały się nawet definicji: zachowania ryzykowne to zachowania stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dzieci i młodzieży. Lecz to nie wszystko.
Też tak masz? O dorastaniu
Coraz częściej zastanawiasz się nad tym, kim jesteś. Może nachodzą Cię pytania o sens życia? Wyobrażasz sobie, jak potoczy się Twoja przyszłość. Odczuwasz w związku z tym niepokój, bo nie wiesz, jak to będzie?