Dalej...

Zadanie: Jaka byłaby Twoja reakcja?

Twój przyjaciel mówi do Ciebie: Rzuciła mnie dziewczyna. Bardzo mi na niej zależy. Jestem totalnie rozbity psychicznie. Nie mogę sobie z tym poradzić.

Zaczynamy! Powrót

Co robisz?

  • Nie wiesz, co robić.
    To, że nie masz podobnych doświadczeń, nie znaczy, że nie możesz pomóc. Czasami wydaje nam się, że aby komuś pomóc musimy coś zrobić. Często ważniejsze jest bycie przy drugiej osobie. Nie możesz zmienić sytuacji przyjaciela, ale możesz go wysłuchać. Dla niego to teraz będzie najważniejsze. Zawsze możesz powiedzieć „Nie wiem, jak to jest, ale chętnie cię posłucham”.
  • Proponujesz mu, żebyście porozmawiali.
    Tak, jeżeli Twój przyjaciel będzie mógł porozmawiać o tym, co się stało, zrobi mu się lżej. Dopilnuj, żebyście mieli do tego warunki: miejsce i czas, w którym nie będą Wam przeszkadzali przypadkowi ludzie.
  • Proponujesz wspólne wyjście na rower.
    Czasami, kiedy czujemy się bezsilni, próbujemy coś robić, żeby poczuć się lepiej i odzyskać poczucie kontroli. To może być pomocne, ale zanim cokolwiek zrobicie upewnij się, że Twoja propozycja została przyjęta. Przyjaciel może odmówić. Możesz wtedy zapytać o to, czego potrzebuje i jak możesz pomóc.

Co mówisz?

  • Pytasz, czego potrzebuje?
    Takie pytanie sygnalizuje, że troszczysz się o przyjaciela. Może też jemu pomóc zastanowić się nad tym, czego sam teraz potrzebuje.
  • Pytasz, jak możesz pomóc?
    Chcesz pomóc przyjacielowi, ale nie wiesz jak. Pytanie o to wprost o to, pomoże Ci zadbać o przyjaciela, w taki sposób, w jaki on tego potrzebuje.
  • Pytasz „Jak się z tym czujesz?”
    Pytanie przyjaciela o to, jak się czuje, może być dobrym wstępem do rozmowy. Czasami nie chcemy pytać kogoś, jak się czuje, bo wydaje nam się to oczywiste. Ale dla drugiej osoby to sygnał, że jest dla nas ważna.
  • „Nie przejmuj się tak”
    Chcesz poprawić przyjacielowi humor. Masz dobre intencje, ale to może sprawiać, że on poczuje, że nie traktujesz poważnie tego, co się z nim dzieje. To nie jest dobry pomysł.
  • „Znajdziesz inną dziewczynę”
    Próbujesz pocieszać przyjaciela, ale w tym momencie on rozpacza nad utratą obecnej. Może uznać, że nie widzisz tego, jak on cierpi i jak ważną osobą jest dla niego utracona dziewczyna. To nie jest dobry pomysł.
  • „ „Widzę jak Ci strasznie trudno”
    Mówienie o tym, jak odbierasz to, co się dzieje z przyjacielem może być dobrym wstępem do rozmowy. Pokazujesz mu w ten sposób też, że jest dla Ciebie ważny i troszczysz się o niego.
  • „Widzę, że jesteś zdołowany”
    Dzielenie się swoimi obserwacjami na temat zachowania czy tego, co się dzieje z przyjacielem sprawia, że może się poczuć dla Ciebie ważny i że przejmujesz się tym, co się z nim dzieje. To jest dobry pomysł.

Poczytaj na ten temat...

  1. Czym są ataki paniki i jak na nie reagować?

    Uczucie panicznego lęku odnosi się do przeżywania silnego lęku , z którym człowiek nie daje sobie rady. Ataki paniki należą do kategorii zaburzeń lękowych. Fachowa nazwa tego zaburzenia to zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego.

  2. Kim jest psychiatra, psycholog, psychoterapeuta i pedagog szkolny?

    Jest Ci źle? Coś Cię dręczy? Czujesz, że coś Cię przerasta? A może ciężko Ci się porozumieć z rodziną bądź rówieśnikami?

  3. Jak rozmawiać z przyjacielem, który przeżywa problemy?

    „Nie przejmuj się”, „Nie się nie stało”, „Weź się wyluzuj”, „Inni mają gorzej” – niestety większość z nas przynajmniej raz w życiu usłyszała coś podobnego w odpowiedzi na zwierzenie się ze swoich problemów. Mimo nierzadko dobrych chęci osób je wypowiadających, słowa te nie mogą sprawiać, że poczujemy się lepiej.

  4. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej?

    Czy wyobrażasz sobie siebie korzystającego/korzystającą z pomocy psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty? Jakbyś się z tym czuł/czuła? Co pomyśleliby o tym Twoi bliscy czy przyjaciele? Co musiałoby się stać, żebyś się na to zdecydował/zdecydowała?