Dalej...

Powrót

Kim jest psychiatra, psycholog, psychoterapeuta i pedagog szkolny?

Jest Ci źle? Coś Cię dręczy? Czujesz, że coś Cię przerasta? A może ciężko Ci się porozumieć z rodziną bądź rówieśnikami?

Czytaj dalej...

To jedne z powodów, dla których warto zgłosić się po pomoc. Możesz spotkać się z czterema rodzajami specjalistów – psychiatrą, psychologiem, psychoterapeutą lub pedagogiem szkolnym. Sprawdź, jakie są różnice w ich kompetencjach i z jakim problemem warto wybrać się do każdego z nich.

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie. Studenci mają do wyboru różne specjalizacje, m.in. psychologię sportu, społeczną, kliniczną czy marketing i zarządzanie.

Psycholog ma ogólną wiedzę na temat ludzkiej psychiki, a także umiejętności prowadzenia badań w tym zakresie. Może on więc przeprowadzić „diagnozę psychologiczną” (np. badanie problemów z pisaniem i czytaniem) i na jej podstawie wydać opinię psychologiczną.

Do psychologa warto się zgłosić, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sobie, zrozumieć lepiej swoje problemy i poznać ich możliwe przyczyny. Warto podkreślić, że nie każdy absolwent psychologii zajmuje się pomocą w kryzysie.

Należy zaznaczyć, że psycholog nie zajmuje się farmakoterapią, czyli nie wypisuje leków. Nie prowadzi także psychoterapii, jeśli nie ma dodatkowych uprawnień, ale może udzielić Ci porady lub konsultacji i skierować Cię do odpowiedniego specjalisty.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła kilkuletnie studia w szkole terapeutycznej, zgodnie z wybranym nurtem terapii. Warto zaznaczyć, że opisywane uprawnienia mogą uzyskać nie tylko absolwenci psychologii, ale również lekarze psychiatrzy, pedagodzy, socjologowie i absolwenci filozofii.

Do psychoterapeuty można udać się z rozmaitych powodów. Najczęściej są to problemy ze zdrowiem psychicznym lub kryzysy, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, takie jak m.in.:

  • depresja,
  • zaburzenia odżywiania,
  • lęki,
  • wybuchy złości,
  • mała pewność siebie,
  • trudności w relacjach międzyludzkich,
  • uzależnienia.

Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię według określonego nurtu, do którego został przygotowany w wybranej szkole psychoterapii (np. psychodynamicznego, poznawczo-behawioralnego, Gestalt czy systemowego). Poszczególne nurty różnią się od siebie metodami pracy. Ponadto wyróżnia się psychoterapię par, rodzinną, grupową oraz indywidualną.

Psychoterapia polega na spotkaniach (tzw. sesjach) ze specjalistą i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W toku psychoterapii człowiek uczy się nazywać i wyrażać emocje, rozpoznaje ukryte motywy dotychczasowych zachowań, dociera do swoich przekonań, które są dla niego szkodliwe, uczy się nowych umiejętności. W rezultacie człowiek w trakcie psychoterapii zaczyna lepiej rozumieć siebie i swoje problemy. W ten sposób nabiera większej kontroli nad własnym życiem.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry?

Psychiatra jest lekarzem, absolwentem studiów medycznych ze specjalizacją psychiatryczną. Specjalista ten diagnozuje problemy zdrowia psychicznego (np. depresję), ustala plan leczenia, w tym również farmakologicznego, kieruje na psychoterapię. Niektórzy psychiatrzy prowadzą również psychoterapię. Psychiatra może również zdecydować o skierowaniu pacjenta na leczenie w szpitalu czy dać zwolnienie lekarskie z pracy. Pomoc psychiatry może okazać się szczególnie przydatna wówczas, gdy człowiekowi towarzyszą dokuczliwe lub niepokojące objawy, m.in. bezsenność, halucynacje, urojenia, myśli samobójcze, silny lęk czy ataki paniki.

Kiedy zgłosić się do pedagoga szkolnego?

Pedagogiem szkolnym może zostać osoba, która ukończyła studia psychologiczne lub pedagogiczne. Specjalista ten jest odpowiedzialny za diagnozowanie i konsultowanie problemów uczniów w danej szkole. Ponadto pomaga w rozwiązywaniu konfliktów w społeczności szkolnej (na przykład na linii uczniowie–nauczyciele lub uczeń–inni uczniowie), a także wspiera w pracy nauczycieli oraz wychowawców klasowych.

Po pomoc do pedagoga szkolnego warto udać się z rozmaitymi trudnościami, m.in w przypadku:

  • problemów z nauką (np. gdy często nie możesz się skupić),
  • strachu przed nauczycielami lub kolegami z klasy,
  • bycia świadkiem lub ofiarą przemocy czy przestępstwa (np. pobicia),
  • utraty bliskiej osoby, kryzysu emocjonalnego,
  • braku zrozumienia ze strony nauczycieli, rodziców, kolegów z klasy,
  • kryzysu rodzinnego, np. rozwodu rodziców lub trudnych sytuacji związanych ze spożyciem alkoholu czy narkotyków przez członków rodziny.

Pedagog szkolny udziela wsparcia emocjonalnego i służy profesjonalną, dyskretną radą w zakresie rozwiązywania sporów czy wymienionych problemów.

Szukasz specjalistycznej pomocy?

W sytuacji kryzysowej, poza umówieniem wizyty u specjalisty, można skorzystać z całodobowych telefonów zaufania – telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111) lub Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12). Oba telefony są czynne 24 godziny na dobę. Tam pracują odpowiednio przeszkoleni specjaliści, którzy wysłuchają, udzielą wsparcia i wskażą, co należy zrobić, aby uzyskać pomoc, a także do jakiego specjalisty warto się udać. W przypadku używania substancji psychoaktywnych i związanych z tym problemów można skorzystać z bezpłatnego Telefonu Narkotyki – Narkomania 800 199 990 (czynny codziennie w godzinach 16.00 – 21.00, z wyjątkiem świąt państwowych). Na stronie www.pomaranczowalinia.pl znajdziesz informacje adresowe wybranych punktów konsultacyjnych, świadczących pomoc w tej sytuacji.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

  1. Czym są ataki paniki i jak na nie reagować?

    Uczucie panicznego lęku odnosi się do przeżywania silnego lęku , z którym człowiek nie daje sobie rady. Ataki paniki należą do kategorii zaburzeń lękowych. Fachowa nazwa tego zaburzenia to zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego.

  2. Jak rozmawiać z przyjacielem, który przeżywa problemy?

    „Nie przejmuj się”, „Nie się nie stało”, „Weź się wyluzuj”, „Inni mają gorzej” – niestety większość z nas przynajmniej raz w życiu usłyszała coś podobnego w odpowiedzi na zwierzenie się ze swoich problemów. Mimo nierzadko dobrych chęci osób je wypowiadających, słowa te nie mogą sprawiać, że poczujemy się lepiej.

  3. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej?

    Czy wyobrażasz sobie siebie korzystającego/korzystającą z pomocy psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty? Jakbyś się z tym czuł/czuła? Co pomyśleliby o tym Twoi bliscy czy przyjaciele? Co musiałoby się stać, żebyś się na to zdecydował/zdecydowała?

  4. Jak się przygotować do spotkania ze specjalistą? Czy jest się czego bać?

    Przynajmniej kilka razy w życiu mierzymy się z problemem lub wyzwaniem, które nas przerasta. Kłopoty w związku, ciężki egzamin, napięte relacje w rodzinie i wiele innych stresów związanych z codziennym życiem, mogą przytłaczać.