Dalej...

Powrót

Jak skutecznie poradzić sobie z nadmiernym napięciem?

Jest kilka zasad, które warto wprowadzić do swojego życia, aby łatwiej radzić sobie ze stresem. Po pierwsze, pamiętaj o codziennym odpoczynku. Chcemy więcej, lepiej i szybciej, ale organizm musi się zregenerować.

Czytaj dalej...

Wyjdź na spacer, poczytaj ulubioną książkę czy po prostu weź długą kąpiel. Bardzo ważne jest także, aby regularnie się wysypiać. Wtedy bowiem nasz organizm najlepiej się regeneruje. Kolejną, najczęściej zaniedbaną, dziedziną jest dobrze zbilansowane odżywianie się. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały sprawia, że nasza odporność na sytuacje stresowe jest większa.

Jakie są doraźne sposoby, by radzić sobie ze stresem?

Kiedy już wiemy, że nasza reakcja stresowa jest nadmierna, to jak poradzić sobie z napięciem?

  • Jednym z najszerzej dostępnych sposobów są ćwiczenia fizyczne. Pod wpływem aktywności fizycznej wyzwalają się endorfiny, które obniżają poziom hormonu stresu (kortyzolu), dodają energii i poprawiają nastrój. Warto znaleźć taką formę sportu, która nam najbardziej odpowiada. Dla jednych to będzie joga, dla innych bieganie albo jazda rowerem.
  • Kolejną metodą jest ćwiczenie uważności. Wywodzi się ona z technik medytacyjnych. A na czym polega? Na przekierowaniu swojej uwagi na to, co się dzieje „tu i teraz”. Koncentrujemy się na tym, co czujemy w ciele, jakie pojawiają się myśli w naszej głowie, co widzimy przed sobą. Nie podejmujemy żadnych działań, nie szukamy rozwiązań. Nie zastanawiamy się więc, dokąd prowadzi nas dana myśl, odczucie i czy coś możemy z tym zrobić. Skupiamy się na tym, co się dzieje z nami tu i teraz. Na początku to wydaje się trudne, ale z czasem można się tego nauczyć. Ćwiczenie uważności sprawia, że odciągamy nasze myśli od stresora. Dzięki temu, że nasza uwaga przekierowana zostaje na coś neutralnego, nasze napięcie się zmniejsza.
  • Można także oddać się po prostu relaksacji. W Internecie znajdziemy wiele nagrań relaksacyjnych, które krok po kroku wskazują, jak rozluźnić ciało i zapomnieć o trudach dnia codziennego. Jednym z nich jest trening Jacobsona, który polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu kolejnych partii mięśni.
  • Jeżeli wymienione wyżej metody nie zadziałały, to warto sprawdzić na sobie techniki poznawczo-behawioralne. Odnoszą się one głównie do sytuacji, kiedy odczuwamy ogromne napięcie, jednak nie mamy na nie wpływu. Polegają na zmianie spojrzenia na sytuację. Popatrzenie na trudną sytuację z różnych perspektyw pomaga wychwycić zniekształcenia poznawcze podsyłane nam przez nasz umysł. Przykładowo, po obejrzeniu filmu o katastrofie lotniczej możemy podjąć decyzję, że w życiu już nie wsiądziemy do samolotu. Tymczasem, jeżeli sprawdzimy statystyki wypadków, okaże się, że podróż samolotem jest bezpieczniejszą formą transportu niż np. podróż samochodem.
  • Warto wziąć pod uwagę, że czasami trzeba po prostu pewne trudne doświadczenia przeżyć, gdyż nie mamy po prostu możliwości ich zmienić czy usunąć z naszego życia. Takim doświadczeniem jest np. żałoba po stracie bliskiej osoby czy poczucie niepowodzenia po nieudanym egzaminie.

Napięcie a odłączenie od technologii cyfrowej

Media cyfrowe, od których coraz trudniej nam się oderwać, mogą również przyczyniać się do powstawania napięcia. Media tak formują przekaz, aby wprowadzić nas w stan zaciekawienia i utrudniać zaprzestanie sprawdzania różnych wiadomości. FOMO, czyli odczuwanie lęku przed odłączeniem od nowych informacji sprawia, że ciężko oderwać się od mediów społecznościowych. Dobrym pomysłem jest wyłączenie wszystkich ekranów godzinę przed snem. Dzięki temu nasze nerwy wzrokowe się rozluźnią i przygotują do snu. A umysł będzie miał czas na wyciszenie i przygotowanie organizmu do produkcji melatoniny, która odpowiada za sen.

Kiedy szukać pomocy u specjalisty?

Warto pamiętać, że w codziennym życiu czasami pojawiają się momenty, gdy dostępne nam metody radzenia sobie z napięciem nie są wystarczające. Wtedy warto udać się do specjalisty. Jeżeli stan podwyższonego napięcia trwa co najmniej dwa tygodnie, utrudnia nam funkcjonowanie czy angażuje wszystkie myśli, to znak, że warto wybrać się do psychologa.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

  1. Jak radzić sobie z presją?

    Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.

  2. Podejmowanie decyzji i dorastanie

    Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.

  3. Jak poradzić sobie z agresją?

    Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

  4. Jak rozwijać w sobie asertywność?

    Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.