Dalej...

Powrót

Co ryzykujesz, kiedy pijesz „energetyki”?

Napoje energetyczne są niekorzystne dla zdrowia. Badania dowodzą, że częste picie napojów energetycznych słodzonych cukrem wiąże się z chorobami serca, cukrzycą typu 2 i zaburzeniami pracy nerek. Napoje energetyczne zawierają około 110 kalorii na 250 ml napoju.

Czytaj dalej...

To sporo dodatkowych kalorii bez wartości odżywczych – napoje tego typu przyczyniają się do rozwoju cukrzycy lub insulinooporności, innego zaburzenia metabolicznego. Jeśli ktoś sięga po napój energetyczny sporadycznie, to nie stanowi to raczej wielkiego problemu, osoby pijące „energetyki” rzadko ograniczają się do jednej puszki raz na jakiś czas. Wersje napojów energetycznych bez cukru mogą wydawać się neutralne dla zdrowia ale, niestety, tak nie jest.

Długotrwałe używanie energetyków może prowadzić do uszkodzenia wątroby i trzustki, zwiększenia ryzyka ataku serca. Istotny jest stan organizmu osoby, która je pije. Raczej nie sięgamy po nie, kiedy jesteśmy wyspani i czujemy się świetnie. Choć zdarzają się osoby, które spożywają je bez szczególnej potrzeby, z przyzwyczajenia. Zwykle używane w trakcie wytężonego wysiłku, podczas zarywania nocy na naukę czy pracę, prowadzą do wyczerpania organizmu. Taki tryb życia znacznie osłabia nasz organizm i podnosi poziom hormonów stresu. Ich nadużywanie zwiększa odczuwane napięcie, bóle głowy, problemy z koncentracją. Prowadzi do pogorszenia nastroju, wywołuje stany lękowe, kołatanie serca i inne niepożądane reakcje organizmu. Spożywanie „energetyków” w godzinach popołudniowych wprowadza organizm w stan pobudzenia, co może utrudniać zasypianie. Brak wystarczającej ilości snu z kolei tylko pogłębia zmęczenie i złe samopoczucie.

Być może pozytywnie zaskoczyła was kiedyś informacja o wysokiej zawartości witamin z grupy B w napojach energetycznych. Choć prawdą jest, że są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, to suplementowanie witamin w wysokich dawkach należy skonsultować z lekarzem.

Czy picie „energetyków” może stać się nałogiem?

Napoje energetyczne są bardzo łatwo dostępne, a stosunkowo niska cena sprawia, że wiele osób (a nawet dzieci, które dostają kieszonkowe) może sobie na nie pozwolić. Ich konsumpcja jest napędzana przez reklamy oraz kryptoreklamy skierowane do młodych konsumentów, co sprzyja ich spożywaniu przez młodych ludzi. Oddziałują na cały organizm, a choć ich działanie jest szybkie, to już tydzień codziennego spożywania napojów energetycznych wystarczy, żeby ta sama dawka nie była skuteczna. Oznacza to, że aby poczuć przypływ energii musimy sięgnąć po dwie puszki zamiast jednej… i tak dalej. W przypadku częstego używania śmiało można mówić o zachowaniu nałogowym, czyli przyzwyczajeniu do picia „energetyków”. Efekt ten nasila się, gdy nasza grupa znajomych także często sięga po napoje energetyczne. Typowe przejawy nałogowego zachowania to częste odczuwanie silnej potrzeby wypicia napoju, a także brak kontroli nad ilością wypijanych napojów energetycznych. Nałogowi użytkownicy, którzy nie mają dostępu do napoju, mogą odczuwać nerwowość, bóle głowy, zmęczenie i smutek.

„Dobre rady”

Wszystko robimy po coś – w przypadku napojów energetycznych można przyjąć, że pijemy je wtedy, gdy odczuwamy zmęczenie. Jeśli próbujemy się pobudzić, to zamiast zwiększać dawkę energetyków warto… przemęczyć się dzień lub dwa, a później w końcu porządnie wyspać – niewiele osiągniemy coraz bardziej rozregulowując swój rytm dobowy i sen. Przyjemność może sprawiać nam także słodki smak napojów. Słodki smak, do którego bardzo łatwo się przyzwyczajamy, zastawia na nas taką samą pułapkę jak w przypadku innych słodyczy. Warto wybierać alternatywy bez dodatku cukru, ale także kontrolować liczbę spożywanych porcji – tak, jak robimy to ze słodyczami. Dużą motywacją do kupowania „energetyków” jest także uczestniczenie w popularnym wśród naszych znajomych „trendzie”. Jeśli sięgamy po napoje energetyczne, bo wszyscy tak robią, to warto zastanowić się, czy jest to odpowiedni argument. W taki sposób możemy zrobić jeszcze wiele rzeczy, które nam zaszkodzą.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

  1. E-papierosy

    W twoim otoczeniu niewiele osób pali tradycyjne papierosy, ale dość często zdarza się, że sięgają po e-papierosy? A może sam lub sama z nich korzystasz? Dowiedz się, co wiemy o ich wpływie na twoje zdrowie.

  2. Czym są zachowania ryzykowne młodzieży?

    Zachowania ryzykowne od wielu lat przykuwają uwagę badaczy zajmujących się problemami młodzieży. Doczekały się nawet definicji: zachowania ryzykowne to zachowania stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dzieci i młodzieży. Lecz to nie wszystko.

  3. Też tak masz? O dorastaniu

    Coraz częściej zastanawiasz się nad tym, kim jesteś. Może nachodzą Cię pytania o sens życia? Wyobrażasz sobie, jak potoczy się Twoja przyszłość. Odczuwasz w związku z tym niepokój, bo nie wiesz, jak to będzie?