Dalej...

Powrót

Też tak masz? O dorastaniu

Coraz częściej zastanawiasz się nad tym, kim jesteś. Może nachodzą Cię pytania o sens życia? Wyobrażasz sobie, jak potoczy się Twoja przyszłość. Odczuwasz w związku z tym niepokój, bo nie wiesz, jak to będzie?

Czytaj dalej...

A może czujesz ekscytację, bo nie możesz się już doczekać dorosłości i większej swobody? A może czujesz i to, i to jednocześnie? Dorastanie to czas, kiedy pojawia się wiele pytań, ale często brakuje na nie jeszcze odpowiedzi.

Czy zdarzyło Ci się:

Pogubić się w tym, co czujesz?

Twój logiczny i spokojny umysł, który pomaga Ci rozwiązywać trudne zadania matematyczne, pod wpływem impulsu zmienia się w wulkan kipiący skrajnymi emocjami, co nie pozwala Ci rozsądnie pomyśleć nad prostymi sprawami? Przeżywanie emocji w okresie dorastania wyostrza się i zdarza się, że wymyka się spod kontroli. Ale spokojnie. Mmożesz nauczyć się coraz lepiej nad tym panować, ćwicząc tę umiejętność.

Nie wiedzieć, kim jesteś?

Jednego dnia jesteś duszą towarzystwa, innego zamykasz się w sobie? Przez tydzień biegasz skoro świt, a potem dochodzisz do wniosku, że jednak wolisz popołudniowe szachy? To w końcu jak to z Tobą jest? Być może właśnie jeszcze nie wiadomo. Potrzebujesz, jak widać, różne rzeczy posprawdzać, zanim odpowiesz sobie na to pytanie.

Mieć sprzeczne pragnienia i dążenia (czyli przeżywać konflikt wewnętrzny)?

Chcesz iść na basen, ale nie chce Ci się wychodzić z domu. Potrzebujesz się pouczyć do sprawdzianu, ale przecież nie możesz opuścić spotkania z przyjaciółmi. Chcesz być bardziej niezależny/a i mieć swoje pieniądze, ale nie możesz się zdecydować, żeby ograniczyć swoją „wolność” i podjąć prace zarobkową? Konflikty wewnętrzne są naturalne. Chodzi o to, żeby uczyć się sobie z nimi radzić w zdrowy sposób.

Przeżywać smutek?

Smutek to również część dorastania. Dorastając zyskujesz np. więcej swobody i niezależności, ale też coś tracisz, np. wolne od odpowiedzialności dzieciństwo. Czasami może Ci być z tego powodu smutno. Bycie kimś samodzielnym nie musi przychodzić Ci łatwo. Niepowodzenia mogą sprawiać, że poczujesz bezsilność. Każdemu w nowych sytuacjach jest trudno. Niepokoić się swoim stanem możesz wtedy, kiedy przez dwa tygodnie doskwiera Ci smutek, rozdrażnienie lub samotność. Jeżeli towarzyszą temu brak nadziei, gorszy apetyt, kłopoty ze snem, niski poziom energii i utrata zainteresowania Twoimi pasjami, to sygnał, że możesz potrzebować pomocy.

Potrzebować samotności?

Też czasami czujesz, że potrzebujesz posłuchać muzyki i pobyć w samotności ze swoimi myślami i uczuciami? To też jest normalne. Jeżeli ta potrzeba samotności zaczyna jednak dominować w Twoim życiu i sprawia, że wycofujesz się z kontaktu z innymi, może to być sygnał, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego.

Wchodzić w konflikty z dorosłymi?

Czy częściej masz inne zdanie niż rodzice? Różnice zdań są naturalne. Czasami małe spięcie może zakończyć się jednak awanturą. Nie zawsze może być łatwo na spokojnie przedstawić swoje zdanie, zwłaszcza kiedy Ci na czymś zależy i wzbudza w Tobie silne emocje. Otwarte mówienie o tym, co czujesz i czego potrzebujesz, może być w tym pomocne.

Zmieniać swój styl ubierania się?

Zdarza Ci się zmieniać styl ubierania się? Na co dzień ubierasz się rockowo, ale idąc na imprezę stawiasz na elegancję? Przecież wiadomo – szukasz czegoś, co w danym momencie wyrazi Twoją indywidualność.

Martwić się tym, czy inni Cię lubią?

W związku z tym, że teraz bardzo ważni są dla Ciebie znajomi i przyjaciele, częściej przejmujesz się ich oceną czy krytyką. Czasami nawet drobne gesty czy zachowania mogą wzbudzić w Tobie niepokój, czy aby ktoś dla Ciebie ważny nie przestał Cię lubić. Jeżeli dzieje się coś takiego, sprawdź, czy faktycznie masz ku temu powody. Zawsze możesz o tym porozmawiać i sprawdzić. Po co żyć w niepewności?


Wcale nie tak łatwo być nastolatkiem. Czasami możesz czuć, że coś jest ponad Twoje siły. Jeżeli tak się dzieje, porozmawiaj o tym z kimś zaufanym albo skorzystaj z bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Wtedy będzie Ci łatwiej dać sobie z tym radę.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

  1. E-papierosy

    W twoim otoczeniu niewiele osób pali tradycyjne papierosy, ale dość często zdarza się, że sięgają po e-papierosy? A może sam lub sama z nich korzystasz? Dowiedz się, co wiemy o ich wpływie na twoje zdrowie.

  2. Co ryzykujesz, kiedy pijesz „energetyki”?

    Napoje energetyczne są niekorzystne dla zdrowia. Badania dowodzą, że częste picie napojów energetycznych słodzonych cukrem wiąże się z chorobami serca, cukrzycą typu 2 i zaburzeniami pracy nerek. Napoje energetyczne zawierają około 110 kalorii na 250 ml napoju.

  3. Czym są zachowania ryzykowne młodzieży?

    Zachowania ryzykowne od wielu lat przykuwają uwagę badaczy zajmujących się problemami młodzieży. Doczekały się nawet definicji: zachowania ryzykowne to zachowania stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dzieci i młodzieży. Lecz to nie wszystko.