Dalej...

Powrót

Wątroba woli wodę!

Organizm identyfikuje alkohol jako truciznę. Chce się go pozbyć jak najszybciej. Dlatego po wypiciu alkoholu człowiek więcej się poci i częściej sika. Możliwe są także wymioty oraz biegunka.

Czytaj dalej...

Kac (ból głowy, mdłości, biegunka, nadwrażliwość) to nic innego jak objawy zatrucia.

Alkohol podrażnia cały przewód pokarmowy uszkadzając wyścielające go błony.
Regularne picie może powodować stany zapalne i wrzody. Cierpi żołądek, jelita, trzustka, a szczególnie wątroba. To narząd, który odpowiada za unieszkodliwianie toksyn w organizmie. Każdy kolejny drink to dla wątroby kolejny cios, który musi ona zneutralizować. Długotrwałe picie niszczy wątrobę – powoduje niekiedy marskość wątroby. Marskość wątroby to choroba śmiertelna.

Alkohol powoduje wzrost ciśnienia krwi, a więc także serce pracuje ciężej. Regularnie pity prowadzi do nadciśnienia.

Alkohol truje cały organizm. Pogarsza jego działanie w każdym wymiarze. Może uszkodzić wiele narządów. Obniża możliwości fizyczne i intelektualne. Źle wpływa na wygląd i samopoczucie. Osłabia odporność zwiększając ryzyko infekcji, chorób przewlekłych, a nawet pojawienia się nowotworów.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

 1. Czym jest alkohol i jak działa?

  Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?

 2. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

  Ludzie nie robią niczego bez powodu. Jeśli coś robią, to spodziewają się jakiś skutków, chcą coś osiągnąć lub poczuć. Tak jest też w przypadku picia alkoholu. Zwykle mamy jakieś powody, by to robić, mamy oczekiwania dotyczące tego, jak alkohol zadziała.

 3. Skutki działania pod wpływem alkoholu mogą pozostać na całe życie

  Alkohol obniża kontrolę nad sobą i zdolność do oceny skutków zachowania. Sprzyja robieniu rzeczy, które normalnie uznałbyś/uznałabyś za niebezpieczne. Pijany nastolatek może łatwo stać się ofiarą złych ludzi.

 4. Alkohol zmienia człowieka

  Mózg to nie tylko myślenie, ale także emocje. Picie alkoholu ma wpływ także na produkcję hormonów w organizmie. Od nich zależy między innymi Twój nastrój. Poziom hormonu szczęścia rośnie podczas picia, a potem znacząco spada, co powoduje, że można mieć doła. Człowiek staje się też bardziej podatny na obniżony nastrój.