Skutki działania pod wpływem alkoholu mogą pozostać na całe życie
Alkohol obniża kontrolę nad sobą i zdolność do oceny skutków zachowania. Sprzyja robieniu rzeczy, które normalnie uznałbyś/uznałabyś za niebezpieczne. Pijany nastolatek może łatwo stać się ofiarą złych ludzi.
Pijąc zwiększasz ryzyko wystąpienia złych zdarzeń, które mogą mieć duży wpływ na Twoje życie:
- konfliktów z ważnymi osobami,
- złych wyników w nauce, które mogą utrudnić Ci zdobycie wykształcenia, o jakim marzysz,
- niechcianej ciąży lub choroby wenerycznej,
- bycia sprawcą przemocy lub wypadku,
- bycia ofiarą kradzieży, przemocy, gwałtu,
- konfliktów z prawem.
Częste picie alkoholu w okresie dorastania może przełożyć się na uzależnienie w życiu dorosłym. Młody organizm ma mniejszą tolerancję na alkohol, dlatego proces uzależnienia następuje o wiele szybciej.
Nastolatki sięgające po alkohol już w czasie nauki w szkole podstawowej są aż 5 razy bardziej narażone na rozwój uzależnienia od alkoholu w dorosłości niż osoby sięgające po alkohol po 21. roku życia.
Uzależnienie od alkoholu to choroba, której podstawowym objawem jest utrata kontroli nad piciem alkoholu. To choroba, która niszczy życie. Z powodu uzależnienia od alkoholu ludzie tracą zdrowie, rodzinę, pracę, dom. Często wchodzą w konflikty z prawem. Wychodzenie z uzależnienia od alkoholu to ciężki i długotrwały proces wymagający pomocy lekarza oraz terapeuty. Nawet jeśli osobie uzależnionej udaje się żyć w trzeźwości, to niektóre szkody są trudne do naprawienia, np. choroby wątroby, stracony majątek czy krzywdy wyrządzone bliskim osobom.
Podobne wpisy
Alkohol a problemy psychiczne
Ludzie piją alkohol z różnych powodów. Jedni z ciekawości, żeby sprawdzić, jak to jest. Inni ulegają negatywnej presji otoczenia, nie potrafią zadbać o siebie i zachować się asertywnie.
Alkohol a jednoślady
To, że prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest ryzykowne, wydaje się powszechnie wiadome. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to ryzyko nie ogranicza się tylko do samochodów czy innych pojazdów silnikowych.
Alkohol a media społecznościowe
O szkodliwości picia alkoholu każdy z nas słyszał z pewnością wielokrotnie. Mówi się o tym głośno. Coraz więcej badań potwierdza, że alkohol zakłóca rozwój mózgu w okresie dorastania. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, jak i co media społecznościowe mówią o alkoholu.
Czym jest alkohol i jak działa?
Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?