Dalej...

Powrót

Skutki działania pod wpływem alkoholu mogą pozostać na całe życie

Alkohol obniża kontrolę nad sobą i zdolność do oceny skutków zachowania. Sprzyja robieniu rzeczy, które normalnie uznałbyś/uznałabyś za niebezpieczne. Pijany nastolatek może łatwo stać się ofiarą złych ludzi.

Czytaj dalej...

Pijąc zwiększasz ryzyko wystąpienia złych zdarzeń, które mogą mieć duży wpływ na Twoje życie:

 • konfliktów z ważnymi osobami,
 • złych wyników w nauce, które mogą utrudnić Ci zdobycie wykształcenia, o jakim marzysz,
 • niechcianej ciąży lub choroby wenerycznej,
 • bycia sprawcą przemocy lub wypadku,
 • bycia ofiarą kradzieży, przemocy, gwałtu,
 • konfliktów z prawem.

Częste picie alkoholu w okresie dorastania może przełożyć się na uzależnienie w życiu dorosłym. Młody organizm ma mniejszą tolerancję na alkohol, dlatego proces uzależnienia następuje o wiele szybciej.

Nastolatki sięgające po alkohol już w czasie nauki w szkole podstawowej są aż 5 razy bardziej narażone na rozwój uzależnienia od alkoholu w dorosłości niż osoby sięgające po alkohol po 21. roku życia.

Uzależnienie od alkoholu to choroba, której podstawowym objawem jest utrata kontroli nad piciem alkoholu. To choroba, która niszczy życie. Z powodu uzależnienia od alkoholu ludzie tracą zdrowie, rodzinę, pracę, dom. Często wchodzą w konflikty z prawem. Wychodzenie z uzależnienia od alkoholu to ciężki i długotrwały proces wymagający pomocy lekarza oraz terapeuty. Nawet jeśli osobie uzależnionej udaje się żyć w trzeźwości, to niektóre szkody są trudne do naprawienia, np. choroby wątroby, stracony majątek czy krzywdy wyrządzone bliskim osobom.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

 1. Czym jest alkohol i jak działa?

  Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?

 2. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

  Ludzie nie robią niczego bez powodu. Jeśli coś robią, to spodziewają się jakiś skutków, chcą coś osiągnąć lub poczuć. Tak jest też w przypadku picia alkoholu. Zwykle mamy jakieś powody, by to robić, mamy oczekiwania dotyczące tego, jak alkohol zadziała.

 3. Alkohol zmienia człowieka

  Mózg to nie tylko myślenie, ale także emocje. Picie alkoholu ma wpływ także na produkcję hormonów w organizmie. Od nich zależy między innymi Twój nastrój. Poziom hormonu szczęścia rośnie podczas picia, a potem znacząco spada, co powoduje, że można mieć doła. Człowiek staje się też bardziej podatny na obniżony nastrój.

 4. Mózg: Im więcej promili, tym niższe IQ.

  Mózg to Twoje centrum dowodzenia. Odpowiada nie tylko za myślenie, ale zarządza całym ciałem. W okresie dorastania znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Powstaje w nim wiele komórek nerwowych (neuronów) oraz nowych połączeń między nimi.