Zadanie: Oceń ryzyko
Zastanów się i oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.
Wybierz postać
Judyta, 18 lat
Do tej pory zdarzyło się jej dwa lub trzy razy upić na imprezach. Podczas ostatniego razu ukradziono jej telefon. Kilka lat temu miała wypadek na elektrycznej hulajnodze. Nie zdążyła zahamować przed przeszkodą i załamała rękę w kilku miejscach. Chce zdawać na studia ekonomiczne.
Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem Judyty niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.
Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem rodziców Judyty niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.
Jazda rowerem po ulicy bez kasku
Szybka jazda hulajnogą
Wracanie samemu/samej nocą do domu po nieznanej okolicy
Obstawienie zakładów pieniężnych
Wypicie czterech piw podczas imprezy
Janek,18 lat
Trenuje boks. Uchodzi za osobę wysportowaną. Zdarza mu się grać w gry hazardowe. W związku z tym, że obstawia małe kwoty, ma poczucie, że częściej wygrywa niż przegrywa. Jest pewny siebie. Marzy mu się wyprawa dookoła świata.
Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem Janka niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.
Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem rodziców Janka niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.
Jazda rowerem po ulicy bez kasku
Szybka jazda hulajnogą
Wracanie samemu/samej nocą do domu po nieznanej okolicy
Obstawienie zakładów pieniężnych
Wypicie czterech piw podczas imprezy
Myślisz, że każdy tak samo widzi ryzyko?
To, jak ludzie widzą ryzyko, zależy od wielu czynników. Osoby, które mają negatywne doświadczenia związane z daną sytuacją, będę raczej świadome ryzyka, jakie się z nią wiąże. Prawdopodobnie więc Judyta oceni jazdę hulajnogą jako ryzykowną.
To, jak ludzie widzą ryzyko, zależy od wielu czynników. Osoby, które nie mają przykrych doświadczeń, mogą nie zauważać zagrożeń związanych z danym zachowaniem. Dlatego Janek może nie widzieć jeszcze ryzyka, jakie niesie za sobą obstawianie zakładów pieniężnych.
Czasami możemy decydować się na robienie czegoś, o czym wiemy, że jest ryzykowne, ale jeżeli nie doświadczyliśmy negatywnych skutków na własnej skórze, wydaje się nam to bardzo odległe. A to bywa mylące. Zdarza się, że mimo negatywnych skutków robimy coś ryzykownego ponownie. Brzmi dziwnie? W ten sposób możemy chcieć udowodnić sobie, że tym razem nic się nie stanie i mamy nad wszystkim kontrolę. Ale, czy rzeczywiście warto? Jak myślisz?
Co pomaga?
Zawsze dobrze jest spojrzeć na swoje zachowania z innego punktu widzenia. Wysłuchanie tego, co myślą o danym zachowaniu inne ważne osoby (np. rodzice, inni dorośli, przyjaciele), może nam zwrócić uwagę na to, o czym sami nie pomyśleliśmy.
Poczytaj na ten temat...
E-papierosy
W twoim otoczeniu niewiele osób pali tradycyjne papierosy, ale dość często zdarza się, że sięgają po e-papierosy? A może sam lub sama z nich korzystasz? Dowiedz się, co wiemy o ich wpływie na twoje zdrowie.
Czym są ataki paniki i jak na nie reagować?
Uczucie panicznego lęku odnosi się do przeżywania silnego lęku , z którym człowiek nie daje sobie rady. Ataki paniki należą do kategorii zaburzeń lękowych. Fachowa nazwa tego zaburzenia to zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego.
Jak radzić sobie z presją?
Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.
Podejmowanie decyzji i dorastanie
Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.