Dalej...

Zadanie: Oceń ryzyko

Zastanów się i oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.

Zaczynamy! Powrót

Wybierz postać

Judyta, 18 lat
Janek, 18 lat

Judyta, 18 lat

Do tej pory zdarzyło się jej dwa lub trzy razy upić na imprezach. Podczas ostatniego razu ukradziono jej telefon. Kilka lat temu miała wypadek na elektrycznej hulajnodze. Nie zdążyła zahamować przed przeszkodą i załamała rękę w kilku miejscach. Chce zdawać na studia ekonomiczne.


Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem Judyty niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.

Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem rodziców Judyty niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.

Jazda rowerem po ulicy bez kasku

11

Szybka jazda hulajnogą

11

Wracanie samemu/samej nocą do domu po nieznanej okolicy

11

Obstawienie zakładów pieniężnych

11

Wypicie czterech piw podczas imprezy

11
Dalej

Janek,18 lat

Trenuje boks. Uchodzi za osobę wysportowaną. Zdarza mu się grać w gry hazardowe. W związku z tym, że obstawia małe kwoty, ma poczucie, że częściej wygrywa niż przegrywa. Jest pewny siebie. Marzy mu się wyprawa dookoła świata.


Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem Janka niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.

Oszacuj na skali 1–10, w jakim stopniu dane zachowanie zdaniem rodziców Janka niesie za sobą ryzyko, gdzie 1 oznacza minimalne ryzyko, a 10 – bardzo duże ryzyko.

Jazda rowerem po ulicy bez kasku

11

Szybka jazda hulajnogą

11

Wracanie samemu/samej nocą do domu po nieznanej okolicy

11

Obstawienie zakładów pieniężnych

11

Wypicie czterech piw podczas imprezy

11
Dalej

Myślisz, że każdy tak samo widzi ryzyko?

Tak Nie Trudno powiedzieć

To, jak ludzie widzą ryzyko, zależy od wielu czynników. Osoby, które mają negatywne doświadczenia związane z daną sytuacją, będę raczej świadome ryzyka, jakie się z nią wiąże. Prawdopodobnie więc Judyta oceni jazdę hulajnogą jako ryzykowną.

To, jak ludzie widzą ryzyko, zależy od wielu czynników. Osoby, które nie mają przykrych doświadczeń, mogą nie zauważać zagrożeń związanych z danym zachowaniem. Dlatego Janek może nie widzieć jeszcze ryzyka, jakie niesie za sobą obstawianie zakładów pieniężnych.


Czasami możemy decydować się na robienie czegoś, o czym wiemy, że jest ryzykowne, ale jeżeli nie doświadczyliśmy negatywnych skutków na własnej skórze, wydaje się nam to bardzo odległe. A to bywa mylące. Zdarza się, że mimo negatywnych skutków robimy coś ryzykownego ponownie. Brzmi dziwnie? W ten sposób możemy chcieć udowodnić sobie, że tym razem nic się nie stanie i mamy nad wszystkim kontrolę. Ale, czy rzeczywiście warto? Jak myślisz?


Co pomaga?

Zawsze dobrze jest spojrzeć na swoje zachowania z innego punktu widzenia. Wysłuchanie tego, co myślą o danym zachowaniu inne ważne osoby (np. rodzice, inni dorośli, przyjaciele), może nam zwrócić uwagę na to, o czym sami nie pomyśleliśmy.

Poczytaj na ten temat...

 1. Alkohol a media społecznościowe

  O szkodliwości picia alkoholu każdy z nas słyszał z pewnością wielokrotnie. Mówi się o tym głośno. Coraz więcej badań potwierdza, że alkohol zakłóca rozwój mózgu w okresie dorastania. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, jak i co media społecznościowe mówią o alkoholu.

 2. Jak poradzić sobie z agresją?

  Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

 3. Jak rozwijać w sobie asertywność?

  Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.

 4. Jak możesz poradzić sobie z własną złością i agresją? Model radzenia sobie

  Dobra wiadomość jest taka, że z agresją można sobie poradzić. Zacznijmy od tego, że zwykle wyzwala ją złość.