Dalej...

Powrót

Mózg: Im więcej promili, tym niższe IQ.

Mózg to Twoje centrum dowodzenia. Odpowiada nie tylko za myślenie, ale zarządza całym ciałem. W okresie dorastania znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Powstaje w nim wiele komórek nerwowych (neuronów) oraz nowych połączeń między nimi.

Czytaj dalej...

To jakby wielki plac budowy. Praca wre po to, aby za kilka lat Twoje dorosłe ciało było w super formie, a Twój umysł osiągnął pełnię mocy intelektualnych i był ostry jak żyleta.

Wyobraź sobie dopiero co powstające budynki, autostrady, mosty i nagle zalewa je fala tsunami. Niektórych rzeczy nie da się odbudować. Inne tak, ale nie będą już tak samo okazałe jak wcześniej.
W ten sposób alkohol uszkadza mózg: niszczy komórki nerwowe, przyczynia się do ograniczenia liczby dróg między nimi lub do powstawania nieprawidłowych połączeń.

To powoduje, że myślenie nie przebiega tak sprawnie, nauka przychodzi z większym trudem, pamięć nie jest tak dobra. Część tych zmian może okazać się trwała. Pijąc alkohol możesz w ten sposób obniżyć np. swoją inteligencję.

Dlaczego im później, tym lepiej?

Im młodszy jest mózg, tym większe alkohol wyrządza w nim szkody: np. u dziecka w łonie matki alkohol przez nią wypity może spowodować trwałe upośledzenie umysłowe, podczas gdy u niej nie powoduje aż takich zmian, choć nadal jej szkodzi. Alkohol zaburza także wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za wzrost oraz dojrzewanie płciowe.

Jak widzisz, nie bez powodu prawo zakazuje sprzedaży alkoholu. Prawodawcy określają minimalny wiek umożliwiający legalną konsumpcję alkoholu, bo nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dzieci i młodzieży. Dlatego, jeśli koniecznie będziesz chciał spróbować alkoholu, poczekaj do dorosłości – im później, tym lepiej.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

 1. Czym jest alkohol i jak działa?

  Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?

 2. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

  Ludzie nie robią niczego bez powodu. Jeśli coś robią, to spodziewają się jakiś skutków, chcą coś osiągnąć lub poczuć. Tak jest też w przypadku picia alkoholu. Zwykle mamy jakieś powody, by to robić, mamy oczekiwania dotyczące tego, jak alkohol zadziała.

 3. Skutki działania pod wpływem alkoholu mogą pozostać na całe życie

  Alkohol obniża kontrolę nad sobą i zdolność do oceny skutków zachowania. Sprzyja robieniu rzeczy, które normalnie uznałbyś/uznałabyś za niebezpieczne. Pijany nastolatek może łatwo stać się ofiarą złych ludzi.

 4. Alkohol zmienia człowieka

  Mózg to nie tylko myślenie, ale także emocje. Picie alkoholu ma wpływ także na produkcję hormonów w organizmie. Od nich zależy między innymi Twój nastrój. Poziom hormonu szczęścia rośnie podczas picia, a potem znacząco spada, co powoduje, że można mieć doła. Człowiek staje się też bardziej podatny na obniżony nastrój.