Mózg: Im więcej promili, tym niższe IQ.
Mózg to Twoje centrum dowodzenia. Odpowiada nie tylko za myślenie, ale zarządza całym ciałem. W okresie dorastania znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Powstaje w nim wiele komórek nerwowych (neuronów) oraz nowych połączeń między nimi.
To jakby wielki plac budowy. Praca wre po to, aby za kilka lat Twoje dorosłe ciało było w super formie, a Twój umysł osiągnął pełnię mocy intelektualnych i był ostry jak żyleta.
Wyobraź sobie dopiero co powstające budynki, autostrady, mosty i nagle zalewa je fala tsunami. Niektórych rzeczy nie da się odbudować. Inne tak, ale nie będą już tak samo okazałe jak wcześniej.
W ten sposób alkohol uszkadza mózg: niszczy komórki nerwowe, przyczynia się do ograniczenia liczby dróg między nimi lub do powstawania nieprawidłowych połączeń.
To powoduje, że myślenie nie przebiega tak sprawnie, nauka przychodzi z większym trudem, pamięć nie jest tak dobra. Część tych zmian może okazać się trwała. Pijąc alkohol możesz w ten sposób obniżyć np. swoją inteligencję.
Dlaczego im później, tym lepiej?
Im młodszy jest mózg, tym większe alkohol wyrządza w nim szkody: np. u dziecka w łonie matki alkohol przez nią wypity może spowodować trwałe upośledzenie umysłowe, podczas gdy u niej nie powoduje aż takich zmian, choć nadal jej szkodzi. Alkohol zaburza także wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za wzrost oraz dojrzewanie płciowe.
Jak widzisz, nie bez powodu prawo zakazuje sprzedaży alkoholu. Prawodawcy określają minimalny wiek umożliwiający legalną konsumpcję alkoholu, bo nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dzieci i młodzieży. Dlatego, jeśli koniecznie będziesz chciał spróbować alkoholu, poczekaj do dorosłości – im później, tym lepiej.
Podobne wpisy
Alkohol a problemy psychiczne
Ludzie piją alkohol z różnych powodów. Jedni z ciekawości, żeby sprawdzić, jak to jest. Inni ulegają negatywnej presji otoczenia, nie potrafią zadbać o siebie i zachować się asertywnie.
Alkohol a jednoślady
To, że prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest ryzykowne, wydaje się powszechnie wiadome. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to ryzyko nie ogranicza się tylko do samochodów czy innych pojazdów silnikowych.
Alkohol a media społecznościowe
O szkodliwości picia alkoholu każdy z nas słyszał z pewnością wielokrotnie. Mówi się o tym głośno. Coraz więcej badań potwierdza, że alkohol zakłóca rozwój mózgu w okresie dorastania. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, jak i co media społecznościowe mówią o alkoholu.
Czym jest alkohol i jak działa?
Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?