Dalej...

Powrót

Jak rozpoznać, czy stresuję się za bardzo?

Stres jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Są jednak momenty, kiedy jest zbyt uciążliwy, a poczucie napięcia staje się trudne do zniesienia. Najczęściej jest ono spowodowane właśnie nadmiernym stresem.

Czytaj dalej...

Objawia się przez takie objawy fizyczne organizmu jak np. poczucie ucisku w żołądku, pocenie się dłoni, szybsze bicie serca czy nawet zawroty głowy. Możemy mieć gonitwę myśli, stać się gadatliwi czy wręcz przeciwnie – czuć się jak „zamrożeni” i nie móc wydusić z siebie ani słowa.

Skąd bierze się poczucie napięcia?

To właśnie nadmierny stres objawia się stanem napięcia organizmu, czyli uczuciem ściskania w żołądku, poceniem się rąk czy natłokiem myśli. Mechanizm, który za to odpowiada, został wykształcony w toku ewolucji i pierwotnie uruchamiał reakcję walki lub ucieczki. Taka reakcja ratowała życie, jednak teraz Twój organizm może reagować stresem na codzienne sytuacje, kiedy np. czujesz się niepewnie, jesteś oceniany(a), boisz się skutków swoich czy czyichś działań. To, czy dana sytuacja jest stresowa, zależy od naszych genów, wychowania, przekonań, którymi się kierujemy w życiu. Jedni na imprezie czują się jak ryba w wodzie, innych tak to stresuje, że dzień wcześniej się do niej przygotowują.

Jak odróżnić stres szkodliwy od rozwojowego?

Na początku trzeba ustalić jedno – wszyscy odczuwamy stres. Kiedy pojawia się raz na jakiś czas, to nie jest dla nas szkodliwy. Jeżeli od czasu do czasu stresujemy się prezentacją czy sprawdzianem w szkole, to powinno wystarczyć dobre przygotowanie oraz nauczenie się sposobów obniżania napięcia. Jednak jeżeli sytuacja się przedłuża lub powtarza, to wymaga od nas większego zaopiekowania się sobą. Pod wpływem stresu organizm produkuje kortyzol, którego nadmiar ma negatywne skutki dla zdrowia. Szkodliwość stresu zależy od czasu trwania i jego częstości. Jeżeli w naszym życiu pojawiła się sytuacja dla nas trudna i trwa już kilka miesięcy, to warto poszukać wsparcia i udać się na spotkanie np. z pedagogiem czy psychologiem szkolnym. Specjalista może pomóc nam lepiej zrozumieć to, co się z nami dzieje, nauczyć odpowiednich metod relaksacji czy zaplanować kolejne kroki w poszukiwaniu pomocy.

Jak rozpoznawać poczucie nadmiernego napięcia?

Stres przewlekły wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną: emocje, myślenie, zdolności uczenia się. Fizycznie odczuwamy stres poprzez ból brzucha czy głowy, zalewa nas „fala gorąca”, pojawiają się wypieki. Możemy także odczuwać nudności czy duszności. W sferze myślenia głównym objawem stresu jest „pamięć złotej rybki”, czyli zapamiętywanie czegoś tylko przez chwilę. Stres powoduje bowiem zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci zarówno krótkotrwałej, jak i długotrwałej. Oznacza to, że negatywnie wpływa na naukę.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

 1. Jak radzić sobie z presją?

  Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.

 2. Podejmowanie decyzji i dorastanie

  Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.

 3. Jak poradzić sobie z agresją?

  Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

 4. Jak rozwijać w sobie asertywność?

  Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.