Dalej...

Powrót

Jak możesz poradzić sobie z własną złością i agresją? Model radzenia sobie

Dobra wiadomość jest taka, że z agresją można sobie poradzić. Zacznijmy od tego, że zwykle wyzwala ją złość.

Czytaj dalej...

Najważniejsza jest w tym przypadku samoświadomość. Warto więc przede wszystkim wiedzieć, co wyzwala naszą złość, jak się nasza złość objawia, jakie emocje jej towarzyszą. Potem można uczyć się ją kontrolować. O czym trzeba pamiętać? O tym, że nie zakładamy zmiany typu „od zera do bohatera”. Jeżeli masz duży problem ze złością i agresją, to staraj się doceniać najmniejszy postęp! Zmiana każdego zachowania, nie tylko agresywnego, wymaga czasu.

Kontrolę złości można ćwiczyć samodzielnie i składa się z sześciu kroków:

  1. Daj sobie czas. Obserwuj, co Cię złości, określ fakty, jakie wyprzedziły Twoje emocje, obserwuj swoje myśli. Pomocne pytania: Co czuję? Co mnie zdenerwowało? Dlaczego mnie to zdenerwowało? Jaka moja potrzeba nie została zaspokojona?
  2. Wczuj się w swoje ciało. Jaki był pierwszy sygnał złości? Jak reaguje Twoje ciało? Pomocne pytania: Co się dzieje z moim ciałem? Zaciskają mi się pięści, czuję falę gorąca, chce mi się pić lub czuję ścisk w brzuchu?
  3. Zmniejszaj swoje przeżywanie sytuacji wyzwalającej złość. Tutaj warto spróbować prostych i szybkich sposobów na złagodzenie odczuwania emocji. Może to być policzenie do 10, przytulenie się do poduszki, uderzenie pięścią w materac czy wypicie wody. Pomocne może być również powtarzanie sobie w myśli różnych uspokajających sformułowań: Zawsze mogę sobie pójść, Nie pozwolę mu/ jej się zdenerwować, Złość tu w niczym nie pomoże. Jak już znasz swoje sposoby, to w tym kroku je wykorzystaj.
  4. Zmniejszaj wyobrażenie wydarzenia powodującego złość. Czasami wydaje nam się, że dana sytuacja jest końcem świata, zachowanie innych wobec nas było bardzo krzywdzące albo tylko nas spotykają różne przeciwności. Wtedy warto zatrzymać się i zadać sobie pytanie, co się wydarzyło, czyli jakie są fakty, nasze możliwości wyjścia z sytuacji i spróbować spojrzeć na sprawę nie tylko z własnej perspektywy. To pomoże nam mniej emocjonalnie podejść do sprawy.
  5. Nagradzaj się. Doceniaj przede wszystkim swój wysiłek i pracę, a potem efekty: Jestem z siebie dumny/a, że spróbowałe/am się powstrzymać. Cieszę się, że pohamowałe/am złość.

Bardzo ważna jest świadomość, że kontrola złości nie oznacza jej tłumienia. Emocje można, a nawet trzeba okazać, ale w kontrolowany przez nas sposób.

Praca ze specjalistą

Są sytuacje, kiedy warto się zdecydować na pracę ze specjalistą. Przede wszystkim, kiedy nie radzimy sobie ze złością, a już szczególnie, kiedy dochodzi do bijatyk czy samouszkodzeń. Bardzo dobrym sposobem pracy jest Trening Zarządzania Emocjami lub Trening Zastępowania Agresji. Specjalista pomoże nam zauważać pierwsze sygnały złości, niwelować je i spróbuje nam pokazać, że w sytuacjach zapalnych możemy poradzić sobie w inny sposób.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

  1. Jak radzić sobie z presją?

    Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.

  2. Podejmowanie decyzji i dorastanie

    Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.

  3. Jak poradzić sobie z agresją?

    Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

  4. Jak rozwijać w sobie asertywność?

    Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.