Dalej...

Powrót

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

Ludzie nie robią niczego bez powodu. Jeśli coś robią, to spodziewają się jakiś skutków, chcą coś osiągnąć lub poczuć. Tak jest też w przypadku picia alkoholu. Zwykle mamy jakieś powody, by to robić, mamy oczekiwania dotyczące tego, jak alkohol zadziała.

Czytaj dalej...

Może Ty też czasami myślisz o tym, aby go spróbować, może ten temat pojawia się wśród Twoich znajomych, a może już próbowałeś/aś?

Sprawdź, czemu osoby w Twoim wieku najczęściej decydują się na eksperymenty z alkoholem i czy działa on zgodnie z ich oczekiwaniami.

„Jestem ciekawa/ ciekawy, jak to jest, kiedy się pije alkohol.”; „Chciałbym / chciałabym przeżyć coś nowego”

Ciekawość to bardzo dobra cecha, dzięki której wiesz i umiesz coraz więcej.
Od narodzin człowiek bada zmysłami otaczający go świat. Będąc dzieckiem chciałeś/chciałaś wszystkiego dotknąć, a nawet polizać. Czasami bywało to bolesne lub niesmaczne.

Nadal poznajesz świat. Jednak jesteś znacznie mądrzejszy/mądrzejsza niż kiedyś i dlatego unikasz eksperymentów, które mogą okazać się niebezpieczne lub nieprzyjemne.

Zanim zdecydujesz się eksperymentować z alkoholem, dowiedz się, czego możesz się spodziewać: jak alkohol wpłynie na Twój organizm, samopoczucie i zachowanie.

Jeśli nadal koniecznie będziesz chciał/chciała spróbować, lepiej będzie, jeśli poczekasz jeszcze kilka lat: im młodszy organizm, tym bardziej alkohol jest dla niego szkodliwy.

„By poczuć się dorosłym”

Nie jesteś już dzieckiem. Niestety, nie wszyscy dorośli w Twoim otoczeniu to dostrzegają. Zdarza się, że chcą decydować za Ciebie. Uważają, że wiedzą lepiej, co jest dla Ciebie dobre. Nakazują i zabraniają. To bywa denerwujące.

Możesz mieć poczucie, że tkwisz gdzieś pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Twoje życie nie jest już tak beztroskie, nie spędzasz czasu głównie bawiąc się i oglądając kreskówki. Wymaga się od Ciebie dorosłości w kwestii obowiązków, ale odmawia wielu przywilejów, które mają dorośli. Stoisz na progu świata dorosłych ludzi, ale oni jeszcze nie chcą Cię tam wpuścić.

Kiedy to się wreszcie skończy?

Może się wydawać, że robienie rzeczy, które mogą robić tylko dorośli (jak picie alkoholu czy palenie papierosów), spowoduje, że będziesz już dorosły/dorosła i inni będą Cię uważać za dorosłego człowieka. Niestety, to tak nie działa.

Bycie dorosłym to coś więcej niż ukończone 18 lat, prawo jazdy czy możliwość kupienia alkoholu i fajek w sklepie.

To umiejętność dbania o siebie i bliskie Ci osoby: o zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Przewidywanie skutków swoich decyzji. Siła woli, która pozwala ci kontrolować zachcianki. Pewność siebie, dzięki której robisz to, co Ty uważasz za słuszne, a nie to, co robią inni.

Alkohol zmienia zachowanie człowieka. Pijani ludzie często zachowują się tak, że sprawiają wrażenie niedojrzałych i głupszych niż w rzeczywistości są. Mało kto wtedy widzi w nich poważnych ludzi zasługujących na poważne traktowanie.

Powstrzymując się od picia alkoholu udowadniasz, że jesteś dojrzałą osobą, która myśli, przewiduje, potrafi się o siebie zatroszczyć. Dla dorosłych osób w Twoim otoczeniu to znak, że nie ma już potrzeby, by kontrolować Cię jak małe dziecko.

„Aby poczuć się lepiej”

Dorastanie bywa stresujące. Szkoła, egzaminy, planowanie przyszłości, wygląd, który nie zawsze Cię zadowala, życie towarzyskie, rodzice…
Wszystko to sprawia, że doświadczasz wielu emocji, niekiedy bardzo intensywnych i wcale nie zawsze dobrych. Zdarza się, że czujesz stres, smutek czy złość.

To zupełnie normalne, że ktoś, kto źle się czuje, szuka sposobu, by poczuć się lepiej. Niektórzy sięgają wtedy po alkohol, bo mają nadzieję, że ich rozluźni, odstresuje i poprawi humor.

W krótkim czasie po wypiciu alkoholu można rzeczywiście poczuć się lepiej. Niestety to szybko mija. Potem przychodzi złe samopoczucie fizyczne i zły nastrój, bo alkohol zatruwa Twój organizm. Na Twój układ nerwowy działa jak pigułka smutku.

Alkohol może także spowodować, że Twoje życie stanie się jeszcze bardziej stresujące.

Gorsze oceny w szkole, gorszy wygląd i forma fizyczna, podły nastrój, który powoduje kłótnie z przyjaciółmi, rodzicami i z nauczycielami – to niektóre z możliwych skutków picia alkoholu.

Alkohol może pogorszyć Twoje zdrowie, popsuć życie towarzyskie, zachwiać Twoją przyszłością, przyczynić się do konfliktów z prawem. Naprawienie tego będzie wymagało wiele wysiłku.

Dlatego lepiej będzie, jeśli poszukasz innych sposobów na relaks i poprawę humoru…

„Aby lepiej się bawić… Być bardziej śmiałym”

To miała być epicka impreza. Okazja, żeby w końcu się zabawić, odreagować, poznać kogoś. Tymczasem jest strasznie drętwo. Nie wiesz, jak zacząć rozmowę, muzyka nie porywa do tańca. Jak wprawić się w imprezowy nastrój? Jak rozkręcić imprezę?

Wielu osobom imprezowanie kojarzy się z alkoholem. Często widzimy to w reklamach czy w filmach: atrakcyjni, roześmiani ludzie z kieliszkami w rękach. Drink na śmiałość i poprawę nastroju może wydawać się dobrym pomysłem.
Lepiej dowiedz się, jak zadziała, zanim po niego sięgniesz.

Alkohol wpływa na części mózgu odpowiedzialne za samokontrolę.
To sprawia, że czujesz się mniej spięty/spięta. Nie wstydzisz się już podejść do osoby, która Ci się podoba. Wiele rzeczy Cię bawi i głośno się śmiejesz. Masz dużo do powiedzenia i jakby więcej energii.

Niestety takie działanie alkoholu ma też poważne wady. Przestajesz myśleć racjonalnie. Masz coraz gorszą koordynację ruchową. Możesz robić rzeczy, których na trzeźwo byś nie zrobił/zrobiła, bo są niebezpieczne lub po prostu głupie. Z każdym kolejnym drinkiem coraz mniej kontrolujesz swoje zachowanie.
Im dłużej alkohol krąży w Twoim organizmie, tym gorzej się czujesz. Początkowa euforia zmienia się w zmęczenie i drażliwość.

Wbrew pozorom alkohol może zepsuć Ci zabawę:

  • możesz źle się poczuć: dostać mdłości, bólu głowy, wymiotować,
  • poczuć się nagle tak zmęczonym, że zaśniesz w trakcie imprezy,
  • przewrócić się i potłuc lub zranić,
  • stracić coś wartościowego: zniszczyć, zgubić, zostać okradzionym,
  • pobić się z kimś z powodu, którego nawet nie zapamiętasz,
  • ośmieszyć się: ktoś nagra i udostępni Twoje pijackie wyczyny, które na trzeźwo są absolutną żenadą,
  • uprawiać seks, którego Ty lub ta druga osoba nie chcielibyście nie będąc pijani,
  • spowodować wypadek, jeśli zdecydujesz się na powrót do domu bez opieki kogoś trzeźwego,

Nigdy nie decyduj się na jazdę rowerem, motorem lub samochodem po wypiciu alkoholu! Interweniuj, jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji – możesz uratować czyjeś życie!

– ryzykujesz nawet zatrzymanie przez policję, zakończone postępowaniem sądowym…

Możesz planować, że wypijesz tylko jednego drinka na dobry start. Więc nic z tych rzeczy Ci się nie zdarzy. Ale nie wiesz, jak zareaguje na alkohol Twój organizm.
Baw się bezpiecznie. Baw się tak, by następnego dnia mieć dobre wspomnienia. Baw się bez alkoholu.

„Bo wszyscy w moim otoczeniu piją”

Zdarza się, że młodzi ludzie piją alkohol, choć nie mają na to ochoty. Po prostu ulegają wpływowi otoczenia. Ktoś ze znajomych przynosi alkohol i zaczyna się wspólne picie.

Czy wiesz, co Ty byś zrobił/zrobiła w takiej sytuacji?

Jeśli odmowa nie sprawi Ci żadnych trudności, to gratulacje. Nie brak Ci odwagi do bycia sobą i masz dobrych przyjaciół 😊, bo to znaczy, że czujesz się z nimi na tyle pewnie i bezpiecznie, że możesz nie czuć spiny.

Dla wielu nastolatków to trudna sytuacja. Wcale nie są pewni, że tego chcą. Obawiają się złego samopoczucia po alkoholu, kłopotów, ale boją się też, co pomyślą o tym znajomi. Boją się powiedzieć głośno, co o tym myślą, żeby nie wyjść na tchórzy i nie stracić przyjaciół.

Jeśli znajdziesz się kiedyś w takiej sytuacji, to pamiętaj, że to Ty poniesiesz konsekwencje picia alkoholu. Masz więc prawo po prostu odmówić: „Dzięki, nie mam dziś ochoty”. Wypowiedzenie swojego zdania, odmiennego od grupy, to oznaka pewności siebie, stawiania granic. To wzbudza respekt. Pomyśl o tym, że prawdziwi przyjaciele to osoby, z którymi możesz być sobą. Czy warto ryzykować, by zyskać akceptację osób, przed którymi musisz udawać? Nie musisz się tłumaczyć ze swojej decyzji. Jeśli jednak troszczysz się o swoich znajomych, szukasz argumentów, by przekonać ich, by powstrzymali się od picia. Jeśli chcesz wiedzieć, co ryzykujesz, by podjąć decyzję, poczytaj, jakie są skutki picia alkoholu.

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

  1. Alkohol a problemy psychiczne

    Ludzie piją alkohol z różnych powodów. Jedni z ciekawości, żeby sprawdzić, jak to jest. Inni ulegają negatywnej presji otoczenia, nie potrafią zadbać o siebie i zachować się asertywnie.

  2. Alkohol a jednoślady

    To, że prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest ryzykowne, wydaje się powszechnie wiadome. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to ryzyko nie ogranicza się tylko do samochodów czy innych pojazdów silnikowych.

  3. Alkohol a media społecznościowe

    O szkodliwości picia alkoholu każdy z nas słyszał z pewnością wielokrotnie. Mówi się o tym głośno. Coraz więcej badań potwierdza, że alkohol zakłóca rozwój mózgu w okresie dorastania. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, jak i co media społecznościowe mówią o alkoholu.

  4. Czym jest alkohol i jak działa?

    Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?