Dalej...

Powrót

Czym jest alkohol i jak działa?

Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?

Czytaj dalej...

Piwo, wino, wódka, koniak… to napoje zawierające pewien związek chemiczny: alkohol etylowy (etanol). To toksyczna substancja. Inne alkohole, np. metanol, są tak trujące, że nawet ich niewielkie spożycie powoduje śmierć.

Możesz sam/a zobaczyć, jak mocny alkohol – np. spirytus – ścina surowe białko jajka. Ludzkie ciało także składa się z białek…

Po spożyciu napoju alkoholowego etanol w nim zawarty trafia do każdej komórki organizmu. Alkohol ma więc wpływ na całe Twoje ciało, także na mózg. Wpływa także na zachowanie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki picia alkoholu w młodym wieku

Co sądzisz o tym artykule?

Podobne wpisy

 1. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

  Ludzie nie robią niczego bez powodu. Jeśli coś robią, to spodziewają się jakiś skutków, chcą coś osiągnąć lub poczuć. Tak jest też w przypadku picia alkoholu. Zwykle mamy jakieś powody, by to robić, mamy oczekiwania dotyczące tego, jak alkohol zadziała.

 2. Skutki działania pod wpływem alkoholu mogą pozostać na całe życie

  Alkohol obniża kontrolę nad sobą i zdolność do oceny skutków zachowania. Sprzyja robieniu rzeczy, które normalnie uznałbyś/uznałabyś za niebezpieczne. Pijany nastolatek może łatwo stać się ofiarą złych ludzi.

 3. Alkohol zmienia człowieka

  Mózg to nie tylko myślenie, ale także emocje. Picie alkoholu ma wpływ także na produkcję hormonów w organizmie. Od nich zależy między innymi Twój nastrój. Poziom hormonu szczęścia rośnie podczas picia, a potem znacząco spada, co powoduje, że można mieć doła. Człowiek staje się też bardziej podatny na obniżony nastrój.

 4. Mózg: Im więcej promili, tym niższe IQ.

  Mózg to Twoje centrum dowodzenia. Odpowiada nie tylko za myślenie, ale zarządza całym ciałem. W okresie dorastania znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Powstaje w nim wiele komórek nerwowych (neuronów) oraz nowych połączeń między nimi.