Dalej...

Powrót

Czy emocje są tylko dla dziewczyn?

„Chłopaki nie płaczą", „Mażesz się jak baba", „Złość piękności szkodzi" lub „Uśmiechnij się!" – z pewnością wiele razy miałeś/aś okazję usłyszeć podobne powiedzonka. Nawet dziś, w dobie równouprawnienia, niektórzy uważają takie teksty za niewinne, nie tylko w Polsce.

Czytaj dalej...

Faktycznie – podziały na to, co wypada i nie wypada chłopcom i dziewczynom, istnieją od zawsze. Ale czy argumenty, typu „zawsze się tak mówiło”, powinny zamykać dyskusję na ten temat? Jakie jest uzasadnienie podziału na kobiece i męskie emocje? Czy chłopak może się publicznie popłakać, a dziewczyna wkurzyć? Pogadajmy dziś o emocjach w kontekście płci.

Kultura nie pomaga

To, jakiego języka używamy wobec siebie, w dużej mierze wynika ze zwyczajów i przekazów kulturowych. Przysłowiowe „chłopaki nie płaczą” czy „złość piękności szkodzi” są po prostu odzwierciedleniem stereotypowego postrzegania mężczyzn jako silnych „herosów”, niewzruszonych, opiekujących się rodziną, a kobiet jako niedecyzyjnych, delikatnych i potrzebujących męskiej opieki „chucherek”. I tak, jak te stereotypy, tak również towarzyszące im „powiedzonka” powinny jak najszybciej odejść do lamusa.

Jesteś przede wszystkim… człowiekiem

Dzielenie emocji na męskie oraz żeńskie jest sztuczne i szkodliwe. Każdy człowiek, niezależnie od płci, odczuwa i ma pełne prawo odczuwać cały wachlarz ludzkich emocji – od wzruszenia, przez lęk, złość po smutek. Bez względu na to, czy czujesz się chłopakiem, dziewczyną, czy może nie wpisujesz się w ten binarny podział, co więcej – bez względu na to, czy tego chcesz, będziesz w swoim życiu czuć wszystkie emocje i nie ma żadnego powodu, byś je ukrywał/a lub byś się ich wstydził/a. Pamiętaj, że emocje to część ciebie, część konieczna do tego, by żyć szczęśliwie. O tym, dlaczego tłumienie emocji nigdy nie wychodzi na dobre, pisaliśmy więcej w tekście o emocjach.

Chłopaku, możesz się bać. Dziewczyno, możesz się wkurzyć

Skoro teorię masz już w małym palcu, pogadajmy o codziennym życiu. Jak walczyć ze szkodliwymi stereotypami? Bądź sobą i pozwól na to innym:

 • Jesteś chłopakiem i horror, który oglądaliście z kolegami, przestraszył cię bardziej niż się spodziewałeś? Jeśli tylko czujesz się przy nich bezpiecznie, nie kryj tego lęku. Nie śmiej się także z kolegi, jeśli innym razem to on się czegoś mocniej przestraszy. Spróbuj wspólnie z kumplami oswajać to, że nie tylko dziewczyny mogą się czegoś bać.
 • Jesteś dziewczyną i wkurzyła cię czyjaś uwaga w twoim kierunku? Pamiętaj, że możesz w zdrowy sposób pokazać swój gniew i w żaden sposób to twojej „piękności nie zaszkodzi”. Postaw granicę i daj jasno do zrozumienia tej osobie, że nie życzysz sobie, aby zwracano się do ciebie w ten sposób. Nie powielaj stereotypów i nie zwracaj się do innych dziewczyn w sposób, który dla ciebie jest niekomfortowy.

Wiemy, że szkolne życie nie zawsze wygląda różowo. Nie możemy obiecać ci, że nikt nigdy nie rzuci ci głupiego komentarza. Niestety, jak to ze stereotypami bywa, również te dotyczące płci, są głęboko zakorzenione w społeczeństwie. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, byś czuł/a się bezpiecznie. To jest zupełnie OK, jeśli nie jesteś gotowy, by uronić łzy publicznie – możesz zacząć od pozbawionego wstydu płaczu w swoim pokoju. To zupełnie OK, jeśli nie jesteś gotowa, by pokazać innym „twardszą” wersję siebie – zacznij od tego, by nie kryć jej przed samą sobą.

Reaguj

Jeśli należysz już do tych, którzy czują się pewnie ze swoimi emocjami i nie masz żadnego problemu z publicznym ich wyrażaniem, nadal możesz zrobić coś dla tych, którzy są dopiero na początku drogi. Spróbuj reagować, gdy usłyszysz stereotypowe komentarze dotyczące emocji i płci w towarzystwie. Kto wie, być może dzięki temu, że się odezwiesz, ktoś pierwszy raz w życiu tak po prostu, bez wstydu, sobie popłacze. Pamiętaj, że superbohaterem/ką możesz zostać na wiele sposobów ;-).

Podobne wpisy

 1. Jak skutecznie poradzić sobie z nadmiernym napięciem?

  Jest kilka zasad, które warto wprowadzić do swojego życia, aby łatwiej radzić sobie ze stresem. Po pierwsze, pamiętaj o codziennym odpoczynku. Chcemy więcej, lepiej i szybciej, ale organizm musi się zregenerować.

 2. Jak rozpoznać, czy stresuję się za bardzo?

  Stres jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Są jednak momenty, kiedy jest zbyt uciążliwy, a poczucie napięcia staje się trudne do zniesienia. Najczęściej jest ono spowodowane właśnie nadmiernym stresem.

 3. Jak radzić sobie z emocjami?

  Z pewnością codziennie szukasz w Internecie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Wiesz, że jesteś kilka kliknięć od znalezienia pięciu sposobów na przetłuszczającą się cerę albo dziecięciu rad o skutecznej nauce chemii organicznej.

 4. Po co nam trudne emocje?

  Lęk, gniew, zazdrość, smutek – żadna z tych emocji nie kojarzy się dobrze. Możliwe, że gdybyś tylko mógł/mogła, wymazał(a)byś je ze swojej palety odczuć. Tylko czy bez nich rzeczywiście żyłoby się lepiej?