Dalej...

Zadanie: Emocje nie są takie proste

Co może czuć Zosia? Zastanów się i zaznacz emocję, którą według Ciebie może odczuwać dziewczyna w tej sytuacji.

Zaczynamy! Powrót

Przejdź dalej…

Zosia przyjaźni się z Helą.

Hela potrafi czasem tracić nad sobą kontrolę i powiedzieć coś nie myśląc o tym, jak się poczuje druga osoba. Potrafi też być bardzo dobrą przyjaciółką: zawsze chętnie pomoże w nauce, poradzi.

Nawzajem z Zosią wspierają się w trudnych chwilach i bardzo lubią razem spędzać czas wolny, np. spotykając się ze znajomymi.

Którejś soboty Hela chciała iść na imprezę. Wiedziała, że rodzice nie puszczą jej samej i poprosiła o wspólne wyjście Zosię. Mimo próśb Heli Zosia odmówiła.

Wyjaśniła jej, że chce uczyć się do sprawdzianu. Hela odpowiedziała jej, że w takim wypadku będzie miała zepsuty weekend i nie spotka się z chłopakiem, który wie, że będzie na tej imprezie, a bardzo się jej podoba.

Co może czuć Zosia? Zastanów się i zaznacz emocję, którą według Ciebie może odczuwać dziewczyna w tej sytuacji.

  • Złość
  • Rozczarowanie
  • Bezsilność
  • Niepokój
  • Poczucie winy
  • Smutek

Podsumowanie.

W związku z jedną sytuacją mogą się w nas pojawiać różne emocje, choć nie zawsze jesteśmy w stanie je rozpoznać. Z różnych powodów możemy łatwiej dopuszczać do siebie złość niż np. smutek czy lęk albo odwrotnie – łatwiej nam może przychodzić przeżywanie lęku niż złości. Nie znaczy to, że tych emocji w głębi siebie nie czujemy.

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio czułeś/czułaś złość czy lęk.

Co to uczucie spowodowało? Może to było czyjeś lub Twoje zachowanie, sytuacja, myśl?

Zatrzymaj się chwilę nad tą przyczyną. Przypomnij sobie dokładnie, co się z Tobą działo? Jakie jeszcze inne mogłeś/aś czuć emocje w tamtym momencie?

Poczytaj na ten temat...

  1. E-papierosy

    W twoim otoczeniu niewiele osób pali tradycyjne papierosy, ale dość często zdarza się, że sięgają po e-papierosy? A może sam lub sama z nich korzystasz? Dowiedz się, co wiemy o ich wpływie na twoje zdrowie.

  2. Czym są ataki paniki i jak na nie reagować?

    Uczucie panicznego lęku odnosi się do przeżywania silnego lęku , z którym człowiek nie daje sobie rady. Ataki paniki należą do kategorii zaburzeń lękowych. Fachowa nazwa tego zaburzenia to zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego.

  3. Jak radzić sobie z presją?

    Presja społeczna to nacisk wywierany na kogoś w określonym celu. Zazwyczaj ma na celu zmuszenie kogoś do podjęcia działania lub decyzji, które nie są zgodne z jego przekonaniami, wartościami i tym, czego sama/sam chce.

  4. Podejmowanie decyzji i dorastanie

    Właściwe non stop podejmujesz decyzje: co zjesz, w co się ubierzesz, co zrobisz dziś wieczorem itd. Przy podejmowaniu podobnych codziennych decyzji pewnie nie zastanawiasz się zbyt długo.