Dalej...

Zadanie: Emocje nie są takie proste

Co może czuć Zosia? Zastanów się i zaznacz emocję, którą według Ciebie może odczuwać dziewczyna w tej sytuacji.

Zaczynamy! Powrót

Przejdź dalej…

Zosia przyjaźni się z Helą.

Hela potrafi czasem tracić nad sobą kontrolę i powiedzieć coś nie myśląc o tym, jak się poczuje druga osoba. Potrafi też być bardzo dobrą przyjaciółką: zawsze chętnie pomoże w nauce, poradzi.

Nawzajem z Zosią wspierają się w trudnych chwilach i bardzo lubią razem spędzać czas wolny, np. spotykając się ze znajomymi.

Którejś soboty Hela chciała iść na imprezę. Wiedziała, że rodzice nie puszczą jej samej i poprosiła o wspólne wyjście Zosię. Mimo próśb Heli Zosia odmówiła.

Wyjaśniła jej, że chce uczyć się do sprawdzianu. Hela odpowiedziała jej, że w takim wypadku będzie miała zepsuty weekend i nie spotka się z chłopakiem, który wie, że będzie na tej imprezie, a bardzo się jej podoba.

Co może czuć Zosia? Zastanów się i zaznacz emocję, którą według Ciebie może odczuwać dziewczyna w tej sytuacji.

 • Złość
 • Rozczarowanie
 • Bezsilność
 • Niepokój
 • Poczucie winy
 • Smutek

Podsumowanie.

W związku z jedną sytuacją mogą się w nas pojawiać różne emocje, choć nie zawsze jesteśmy w stanie je rozpoznać. Z różnych powodów możemy łatwiej dopuszczać do siebie złość niż np. smutek czy lęk albo odwrotnie – łatwiej nam może przychodzić przeżywanie lęku niż złości. Nie znaczy to, że tych emocji w głębi siebie nie czujemy.

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio czułeś/czułaś złość czy lęk.

Co to uczucie spowodowało? Może to było czyjeś lub Twoje zachowanie, sytuacja, myśl?

Zatrzymaj się chwilę nad tą przyczyną. Przypomnij sobie dokładnie, co się z Tobą działo? Jakie jeszcze inne mogłeś/aś czuć emocje w tamtym momencie?

Poczytaj na ten temat...

 1. Jak skutecznie poradzić sobie z nadmiernym napięciem?

  Jest kilka zasad, które warto wprowadzić do swojego życia, aby łatwiej radzić sobie ze stresem. Po pierwsze, pamiętaj o codziennym odpoczynku. Chcemy więcej, lepiej i szybciej, ale organizm musi się zregenerować.

 2. Jak rozpoznać, czy stresuję się za bardzo?

  Stres jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Są jednak momenty, kiedy jest zbyt uciążliwy, a poczucie napięcia staje się trudne do zniesienia. Najczęściej jest ono spowodowane właśnie nadmiernym stresem.

 3. Czy emocje są tylko dla dziewczyn?

  „Chłopaki nie płaczą", „Mażesz się jak baba", „Złość piękności szkodzi" lub „Uśmiechnij się!" – z pewnością wiele razy miałeś/aś okazję usłyszeć podobne powiedzonka. Nawet dziś, w dobie równouprawnienia, niektórzy uważają takie teksty za niewinne, nie tylko w Polsce.

 4. Jak radzić sobie z emocjami?

  Z pewnością codziennie szukasz w Internecie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Wiesz, że jesteś kilka kliknięć od znalezienia pięciu sposobów na przetłuszczającą się cerę albo dziecięciu rad o skutecznej nauce chemii organicznej.