Dalej...

Zadanie: Emocje nie są takie proste

Co może czuć Zosia? Zastanów się i zaznacz emocję, którą według Ciebie może odczuwać dziewczyna w tej sytuacji.

Zaczynamy! Powrót

Przejdź dalej…

Zosia przyjaźni się z Helą.

Hela potrafi czasem tracić nad sobą kontrolę i powiedzieć coś nie myśląc o tym, jak się poczuje druga osoba. Potrafi też być bardzo dobrą przyjaciółką: zawsze chętnie pomoże w nauce, poradzi.

Nawzajem z Zosią wspierają się w trudnych chwilach i bardzo lubią razem spędzać czas wolny, np. spotykając się ze znajomymi.

Którejś soboty Hela chciała iść na imprezę. Wiedziała, że rodzice nie puszczą jej samej i poprosiła o wspólne wyjście Zosię. Mimo próśb Heli Zosia odmówiła.

Wyjaśniła jej, że chce uczyć się do sprawdzianu. Hela odpowiedziała jej, że w takim wypadku będzie miała zepsuty weekend i nie spotka się z chłopakiem, który wie, że będzie na tej imprezie, a bardzo się jej podoba.

Co może czuć Zosia? Zastanów się i zaznacz emocję, którą według Ciebie może odczuwać dziewczyna w tej sytuacji.

 • Złość
 • Rozczarowanie
 • Bezsilność
 • Niepokój
 • Poczucie winy
 • Smutek

Podsumowanie.

W związku z jedną sytuacją mogą się w nas pojawiać różne emocje, choć nie zawsze jesteśmy w stanie je rozpoznać. Z różnych powodów możemy łatwiej dopuszczać do siebie złość niż np. smutek czy lęk albo odwrotnie – łatwiej nam może przychodzić przeżywanie lęku niż złości. Nie znaczy to, że tych emocji w głębi siebie nie czujemy.

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio czułeś/czułaś złość czy lęk.

Co to uczucie spowodowało? Może to było czyjeś lub Twoje zachowanie, sytuacja, myśl?

Zatrzymaj się chwilę nad tą przyczyną. Przypomnij sobie dokładnie, co się z Tobą działo? Jakie jeszcze inne mogłeś/aś czuć emocje w tamtym momencie?

Poczytaj na ten temat...

 1. Jak poradzić sobie z agresją?

  Choć z przejawami agresji możemy stykać się na co dzień, to nie zawsze potrafimy ją rozpoznać i nazwać. Zwykle nie myślimy o przykrych komentarzach czy o odrzuceniu kogoś przez grupę jako o agresji. A jednak tak jest.

 2. Jak rozwijać w sobie asertywność?

  Asertywność jest ważną i potrzebną umiejętnością. Warto jednak wiedzieć, że asertywność nie sprowadza się do jedynie do sztuki mówienia „nie”.

 3. Jak możesz poradzić sobie z własną złością i agresją? Model radzenia sobie

  Dobra wiadomość jest taka, że z agresją można sobie poradzić. Zacznijmy od tego, że zwykle wyzwala ją złość.

 4. Jak możesz poradzić sobie ze swoją złością i agresją? Wprowadzenie

  Zdarzyło Ci się powiedzieć komuś coś złośliwego czy przykrego albo zniszczyć komuś coś ze złości? Czy przyszło Ci do głowy, że to przejaw agresji?