Dalej...

Powrót

Co pomaga w budowaniu relacji?

Nawet, jeśli jesteś mistrzem/mistrzynią samorozwoju, masz świetną relację ze sobą i czujesz się wyśmienicie we własnym towarzystwie, to jak każdy człowiek, potrzebujesz relacji z innymi ludźmi. Choćbyś był/była najbardziej niezależną i samodzielną jednostką, wzrastasz dzięki bliskim relacjom z drugim człowiekiem, takim jak związki romantyczne i przyjaźnie. Jak należy je budować? O czym warto pamiętać?

Czytaj dalej...

Znajomość siebie i swoich potrzeb

Właściwie bez względu na to, o czym mowa – czy chodzi o wybór kierunku studiów, o dopasowanie ćwiczeń fizycznych czy też budowanie relacji z innymi – wiedza o sobie samym/samej, w to kim jesteś, jakie masz wartości, potrzeby i oczekiwania, pomaga w życiu i w podejmowaniu decyzji. Czy to oznacza, że ludzie, którzy mają inne poglądy lub chcą czegoś innego e różniący się poglądami nie mogą wejść ze sobą w relacje? Oczywiście, że mogą! Samodzielnie musisz jednak zdecydować, jakie niezgodności i różnice są dla Ciebie do zaakceptowania, a czego nie będziesz w stanie „przełknąć”.

Ciekawość drugiego człowieka

Nie ma sensu tworzyć relacji (bez względu na to, czy mówimy o koleżeństwie, przyjaźni czy związku) z osobą, której nie jesteś ciekawy/a. Nie ma znaczenia to, jak dobrze ze sobą wyglądacie ani ile Was na pozór łączy, jeśli nie jesteś w stanie wymienić ani jednej rzeczy, o której chciałbyś z tą osobą porozmawiać, odpuść. Musicie mieć o czym rozmawiać, gdyż dla większości relacji filarem są właśnie wspólne rozmowy. O czym? To nie ma większego znaczenia, ważne, żeby te rozmowy się toczyły.

Słuchanie

Żadna relacja nie przetrwa długo, jeśli jedna strona nie będzie słuchać drugiej. Bez względu na to, czy mowa o tym, jak komuś minął dzień czy też o najgłębiej skrywanych lękach, pamiętaj, że każdy chce być czasem po prostu wysłuchany. Bez otwartości na to, co Twój przyjaciel czy dziewczyna/chłopak mają Ci do powiedzenia, nie dowiesz się o tym, jakie są ich potrzeby lub co w waszej relacji im nie pasuje, słowem – nie będziesz w stanie dalej budować z nimi dobrej relacji, na której korzysta każda ze stron. Inne zaś nie mają sensu.

Otwartość na drugą osobę

Nawet, gdy na pierwszy rzut oka łączy Was właściwie wszystko – mieszkacie w tej samej miejscowości, jesteście w tym samym wieku, macie podobne zainteresowania – pamiętaj, że nigdy do końca nie zrozumiesz tego, co przeżywa drugi człowiek. Każdy z nas wychowuje się w innym domu, ma inne, czasami bardzo trudne, doświadczenia. Dlatego właśnie, nawet jeśli dla Ciebie coś wydaje się naturalne, zawsze sprawdź, czy osoba, z którą jesteś w relacji, na pewno myśli tak samo. Lubisz czasem z kolegą ponarzekać na to, że matka wymaga od Ciebie wypakowania naczyń ze zmywarki? Czy robiłbyś/robiłabyś to nadal wiedząc, że kolega stracił mamę dwa lata temu? No właśnie. Pewna doza ostrożności i empatii nigdy nie zaszkodzi, a w wielu sytuacjach może pozwolić uniknąć niepotrzebnych niezręczności.

Odpowiedzialność za relację leży zawsze po dwóch stronach

Właśnie zaczynasz tworzyć relację/ związek z kimś wymarzonym. Wiesz czego chcesz, starasz się, słuchasz, jesteś ciekawy/a drugiej osoby, komunikujesz swoje potrzeby. Mimo tego z jakiegoś powodu po drugiej stronie nie widzisz takiego samego zainteresowania tobą. Czy to znaczy, że musisz starać się dwa razy bardziej? Niekoniecznie. Jeżeli druga osoba nie angażuje się w relację tak mocno jak Ty, nie dręcz się domysłami. Lepiej po prostu o to zapytać o to wprost „O co chodzi? Co się między nami dzieje?”. Nie da się dbać o relację w pojedynkę ani zbudować jej na siłę. To zawsze bardzo trudne, kiedy nie udaje się relacja z kimś w kim się zakochujesz i na kim Ci bardzo zależy. Na początku często tak bywa. Staraj się jednak nie traktować rozpadu związku czy przyjaźni jako porażki, a jako kolejną lekcję, dzięki której się rozwijasz, uczysz się umiejętności potrzebnych w tworzeniu relacji, co pomoże w budowaniu nowych, bardziej wartościowych znajomości.

Podobne wpisy

 1. Jak skutecznie poradzić sobie z nadmiernym napięciem?

  Jest kilka zasad, które warto wprowadzić do swojego życia, aby łatwiej radzić sobie ze stresem. Po pierwsze, pamiętaj o codziennym odpoczynku. Chcemy więcej, lepiej i szybciej, ale organizm musi się zregenerować.

 2. Jak rozpoznać, czy stresuję się za bardzo?

  Stres jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Są jednak momenty, kiedy jest zbyt uciążliwy, a poczucie napięcia staje się trudne do zniesienia. Najczęściej jest ono spowodowane właśnie nadmiernym stresem.

 3. Czy emocje są tylko dla dziewczyn?

  „Chłopaki nie płaczą", „Mażesz się jak baba", „Złość piękności szkodzi" lub „Uśmiechnij się!" – z pewnością wiele razy miałeś/aś okazję usłyszeć podobne powiedzonka. Nawet dziś, w dobie równouprawnienia, niektórzy uważają takie teksty za niewinne, nie tylko w Polsce.

 4. Jak radzić sobie z emocjami?

  Z pewnością codziennie szukasz w Internecie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Wiesz, że jesteś kilka kliknięć od znalezienia pięciu sposobów na przetłuszczającą się cerę albo dziecięciu rad o skutecznej nauce chemii organicznej.