Alkohol a jednoślady
To, że prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest ryzykowne, wydaje się powszechnie wiadome. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to ryzyko nie ogranicza się tylko do samochodów czy innych pojazdów silnikowych.
Po alkoholu nie wolno również wsiadać na rower czy hulajnogę. Nie ma znaczenia rodzaj wypitego napoju alkoholowego, bo każdy zawiera alkohol etylowy. Piwo, podobnie jak wino czy wódka, to napoje alkoholowe. Po nich również nie wolno prowadzić pojazdów, z rowerem i hulajnogą włącznie.
Jak działa alkohol?
Alkohol w ciągu paru minut przedostaje się do krwiobiegu i dalej do mózgu. W zależności od płci, wagi osoby pijącej oraz ilości wypitego alkoholu, jego działanie psychoaktywne może być silniejsze lub słabsze. Alkohol zakłóca logiczne myślenie, koncentrację uwagi, postrzeganie zmysłowe, ocenę odległości od przedmiotów, wydłuża się czas reakcji na bodźce i osłabia refleks. Większe ilości alkoholu coraz bardziej pogarszają te funkcje. Siłą rzeczy człowiek traci normalną zdolność do dostrzegania tego, co się dzieje na drodze czy na chodniku, ograniczając przy tym zdolność do szybkich reakcji. Jest ona niezwykle potrzebna, kiedy pojawi się coś nieprzewidzianego. Można więc pod wpływem alkoholu nie zauważyć przeszkody na drodze czy chodniku, nie odczytać w porę sygnalizacji świetlnej. Mogą do tego przyczyniać się zaburzenia spostrzegania wywołane alkoholem. Alkohol ogranicza również zdolność do kontrolowania motoryki ciała, co w przypadku poruszania się hulajnogą czy rowerem jest bardzo istotne. Zaburzenia koordynacji ruchowej i poczucia równowagi potrafią doprowadzić do wypadku na drodze. W zderzeniu z rozpędzonym samochodem osoba na rowerze czy hulajnodze jest narażona na bardzo poważne skutki zdrowotne. Nie chronią jej przecież karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne itp.
Alkohol zaburza nie tylko postrzeganie tego, co się dzieje dookoła. Sprawia, że człowiek traci rozsądek i zaczyna robić rzeczy, na które nie zdecydowałby się na trzeźwo. Pod wpływem alkoholu może się komuś wydawać, że nie ma ograniczeń i jest w stanie zrobić wszystko. Zwiększa się wtedy również skłonność do impulsywnego działania. Nie myśli się wtedy o niebezpieczeństwach. Łatwo można skusić się na szybką i ryzykowną jazdę na hulajnodze elektrycznej czy poruszanie się rowerem w miejscach niedozwolonych.
Trzeba pamiętać, że ryzyko jazdy na rowerze czy hulajnodze pod wpływem alkoholu dotyczy nie tylko osoby, która ten pojazd prowadzi. Naraża się w ten sposób innych użytkowników dróg.
Podobne wpisy
Alkohol a problemy psychiczne
Ludzie piją alkohol z różnych powodów. Jedni z ciekawości, żeby sprawdzić, jak to jest. Inni ulegają negatywnej presji otoczenia, nie potrafią zadbać o siebie i zachować się asertywnie.
Alkohol a media społecznościowe
O szkodliwości picia alkoholu każdy z nas słyszał z pewnością wielokrotnie. Mówi się o tym głośno. Coraz więcej badań potwierdza, że alkohol zakłóca rozwój mózgu w okresie dorastania. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na to, jak i co media społecznościowe mówią o alkoholu.
Czym jest alkohol i jak działa?
Zgodnie z przepisami prawa osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupować ani pić napojów alkoholowych. Myślałeś/myślałaś dlaczego?
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?
Ludzie nie robią niczego bez powodu. Jeśli coś robią, to spodziewają się jakiś skutków, chcą coś osiągnąć lub poczuć. Tak jest też w przypadku picia alkoholu. Zwykle mamy jakieś powody, by to robić, mamy oczekiwania dotyczące tego, jak alkohol zadziała.